Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

KONCERT OPERETKOWY – BOGUSŁAW KACZYŃSKI IN MEMORIAM

Muzyka Koncert

12 sierpnia 2021, godz. 18:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Bilety: 30 zł i 20 zł
Dodatkowe informacje:
Bilety w sprzedaży w kasie MCK SOKÓŁ oraz online od 22 lipca br. od godz. 8.00.
Serdecznie zapraszamy na koncert Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, w którym wystąpią Ewelina Szybilska (sopran) oraz Łukasz Gaj (tenor).
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
SŁAWOMIR CHRZANOWSKI – dyrygent
EWELINA SZYBILSKA – sopran
ŁUKASZ GAJ – tenor
Katarzyna Pater – prowadzenie

Program:
Johann Strauss - Noc w Wenecji - uwertura
Johann Strauss - Wielka sława to żart - kuplety Barinkaya z operetki Baron Cygański
Franz Lehár - Miłość to niebo na ziemi - walc z operetki Paganini
Johann Strauss - Bez trosk - polka
Franz Lehár - Kto me usta całuje ten śni - aria Giuditty z operetki Giuditta
Karl Zeller - walc Reński z operetki Ptasznik z Tyrolu
Franz Lehár - Twoim jest serce me - aria Su-Czonga z operetki Kraina uśmiechu
Johann Strauss - Baron cygański - Einzugsmarsch
Franz Lehár - Usta milczą, dusza śpiewa - duet Hanny i hrabiego Daniły z operetki Wesoła wdówka
Franz Lehár - Złoto i srebro - walc
Franz Lehár - Kto dał nam klucze do miłości bram - duet Lizy i księcia Su-Czonga z operetki Kraina uśmiechu
Andrew Lloyd Webber - Amigos para siempre

Sławomir CHRZANOWSKI

Mężczyzna w garniturze stoi z rozportartymi rękami. W jednej trzyma batutę
Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach teorię muzyki (dyplom 1986) oraz dyrygenturę symfoniczną w klasie Karola Stryi (dyplom 1989). Z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku dokonał kilku prawykonań utworów współczesnych. W latach 1985–1990 prowadził orkiestry Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach.

Od 1990 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zabrzańskiej. Z orkiestrą Filharmonii zagrał ponad 2500 koncertów w kraju i za granicą i wziął udział w międzynarodowych festiwalach.

W latach 1991-1995 był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Rybniku. Dyrygował polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi: NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie, orkiestrami filharmonii w Ostrawie, Ołomuńcu i Karlowych Warach, zespołami operowymi w Krakowie, Bytomiu, Łodzi, Lwowie. Przygotował premierę Wesołej wdówki Lehára w Warszawie (2006). Wielokrotnie prowadził koncerty z udziałem Wiesława Ochmana, dyrygował Nieszporami ludźmierskimi, koncertami Trzech Polskich Tenorów.

Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził wykłady z historii muzyki polskiej i zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury. Jest honorowym dyrygentem Mary Washington College Symphony Orchestra. W 2002 wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku – z koncertem muzyki polskiej oraz w Orchestra Hall w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów. Od 2004 współpracuje z orkiestrą Chicago Philharmonic. W 2005 zadebiutował w Chinach, z Wuhan Symphony Orchestra.

Dokonał kilkunastu nagrań płytowych, rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Laureat Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta RP za długoletnią służbę, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, „Lider z powołania” - Nagroda magazynu „Why Story”.

Ewelina SZYBILSKA

Kobieta w sukni z futrem pozuje na niebieskim tle
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina i adt Ewy Biegas. Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich prof. Teresy Żylis-Gary, prof. Heleny Łazarskiej, prof. dr hab. Wojciecha Maciejowskiego. Jest stypendystką Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Tarnowa.

Laureatka wielu konkursów wokalnych, m.in.: V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz w Kielcach, Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego im. Imricha Godina we Vráblach, Konkursu Wokalnego „YAMAHA Music Foundation of Europe”, IV Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie.

Występowała na festiwalach z repertuarem operowym oraz oratoryjnym. Podczas obchodów 75. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego wykonała partię solową w II Symfonii Kopernikowskiej.

W 2009 zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej partią Musetty w operze Cyganeria Pucciniego oraz w Teatrze Muzycznym w Gliwicach partią Lizy w operetce Hrabina Marica Kalmana. Rok później zaśpiewała partię Hanny w jubileuszowym Strasznym dworze Moniuszki w reżyserii Wiesława Ochmana w Operze Śląskiej, a w 2011 partię Lucy w operze The Telephone Gian-Carlo Menottiego.

Wzięła udział w nagraniu operetki Karola Szymanowskiego Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69 wraz z NOSPR.

Współpracowała z takimi dyrygentami jak m. in.: Klaus Arp, Mirosław Jacek Błaszczyk, Michał Dworzyński, Stephen Ellery, Maciej Niesiołowski, Ruben Silva, Tadeusz Wojciechowski.

ŁUKASZ GAJ

Mężczyzna w garniturze opiera rękę o ścianę
Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego Macieja Bartczaka.

Jako student angażowany był do koprodukcji Supierz Music Management, w rolach Artura i Normana w Łucji z Lammermooru Donizettiego z Operą Śląską oraz Remendada w Carmen Bizeta z Operą Kijowską w teatrach operowych Holandii i Belgii.

Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Imricha Godina we Vráblach, Międzyuczelnianego Konkursu „W Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej” w Katowicach oraz finalistą konkursu Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie.

Od sezonu artystycznego 2009/2010 jest solistą Opery Wrocławskiej, gdzie wykonuje m.in.: partie Nemorina w Napoju miłosnym Donizettiego, Ferranda w Così fan tutte, Don Ottavia w Don Giovannim, Tamina w Czarodziejskim flecie Mozarta, Hrabiego Almaviva w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Fentona w Falsaffie, Cassia w Otellu Verdiego, Beppa w Pajacach Leoncavalla. Współpracował również z Teatrem Wielkim w Poznaniu (Hrabia Amaviva) oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym (Kamil de Rosillon w Wesołej wdówce Lehára, Caramello w Nocy w Wenecji Straussa).

Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in.: Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, festiwalach w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Rzeszowie, Chrzanowie, Wieliczce, XX Śląskim Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, XIII Festiwalu Ave Maria oraz VII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Wokalnej Belcanto w Nałęczowie, gdzie otrzymał nagrodę Złotego Słowika.

Kalendarium wydarzeń

Kobieta trzyma przed sobą pistolet
Kino Prelekcja Seans filmowy

La Gomera

11 sierpnia 2021

Kino SOKÓŁ

Rodzina trzyma się za ręce na brzegu plaży. Patrzą w stronę morza
Kino Seans filmowy

RODZINY SIĘ NIE WYBIERA?

13 - 18 sierpnia 2021

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ