Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

KONCERT OPERETKOWY – BOGUSŁAW KACZYŃSKI IN MEMORIAM

Muzyka Koncert

12 sierpnia 2021, godz. 18:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 30 zł i 20 zł
Dodatkowe informacje:
Bilety w sprzedaży w kasie MCK SOKÓŁ oraz online od 22 lipca br. od godz. 8.00.
Serdecznie zapraszamy na koncert Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, w którym wystąpią Ewelina Szybilska (sopran) oraz Łukasz Gaj (tenor).
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
SŁAWOMIR CHRZANOWSKI – dyrygent
EWELINA SZYBILSKA – sopran
ŁUKASZ GAJ – tenor
Katarzyna Pater – prowadzenie

Program:
Johann Strauss - Noc w Wenecji - uwertura
Johann Strauss - Wielka sława to żart - kuplety Barinkaya z operetki Baron Cygański
Franz Lehár - Miłość to niebo na ziemi - walc z operetki Paganini
Johann Strauss - Bez trosk - polka
Franz Lehár - Kto me usta całuje ten śni - aria Giuditty z operetki Giuditta
Karl Zeller - walc Reński z operetki Ptasznik z Tyrolu
Franz Lehár - Twoim jest serce me - aria Su-Czonga z operetki Kraina uśmiechu
Johann Strauss - Baron cygański - Einzugsmarsch
Franz Lehár - Usta milczą, dusza śpiewa - duet Hanny i hrabiego Daniły z operetki Wesoła wdówka
Franz Lehár - Złoto i srebro - walc
Franz Lehár - Kto dał nam klucze do miłości bram - duet Lizy i księcia Su-Czonga z operetki Kraina uśmiechu
Andrew Lloyd Webber - Amigos para siempre

Sławomir CHRZANOWSKI

Mężczyzna w garniturze stoi z rozportartymi rękami. W jednej trzyma batutę
Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach teorię muzyki (dyplom 1986) oraz dyrygenturę symfoniczną w klasie Karola Stryi (dyplom 1989). Z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku dokonał kilku prawykonań utworów współczesnych. W latach 1985–1990 prowadził orkiestry Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach.

Od 1990 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zabrzańskiej. Z orkiestrą Filharmonii zagrał ponad 2500 koncertów w kraju i za granicą i wziął udział w międzynarodowych festiwalach.

W latach 1991-1995 był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Rybniku. Dyrygował polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi: NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie, orkiestrami filharmonii w Ostrawie, Ołomuńcu i Karlowych Warach, zespołami operowymi w Krakowie, Bytomiu, Łodzi, Lwowie. Przygotował premierę Wesołej wdówki Lehára w Warszawie (2006). Wielokrotnie prowadził koncerty z udziałem Wiesława Ochmana, dyrygował Nieszporami ludźmierskimi, koncertami Trzech Polskich Tenorów.

Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził wykłady z historii muzyki polskiej i zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury. Jest honorowym dyrygentem Mary Washington College Symphony Orchestra. W 2002 wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku – z koncertem muzyki polskiej oraz w Orchestra Hall w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów. Od 2004 współpracuje z orkiestrą Chicago Philharmonic. W 2005 zadebiutował w Chinach, z Wuhan Symphony Orchestra.

Dokonał kilkunastu nagrań płytowych, rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Laureat Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta RP za długoletnią służbę, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, „Lider z powołania” - Nagroda magazynu „Why Story”.

Ewelina SZYBILSKA

Kobieta w sukni z futrem pozuje na niebieskim tle
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina i adt Ewy Biegas. Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich prof. Teresy Żylis-Gary, prof. Heleny Łazarskiej, prof. dr hab. Wojciecha Maciejowskiego. Jest stypendystką Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Tarnowa.

Laureatka wielu konkursów wokalnych, m.in.: V Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Krystyny Jamroz w Kielcach, Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego im. Imricha Godina we Vráblach, Konkursu Wokalnego „YAMAHA Music Foundation of Europe”, IV Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie.

Występowała na festiwalach z repertuarem operowym oraz oratoryjnym. Podczas obchodów 75. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego wykonała partię solową w II Symfonii Kopernikowskiej.

W 2009 zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej partią Musetty w operze Cyganeria Pucciniego oraz w Teatrze Muzycznym w Gliwicach partią Lizy w operetce Hrabina Marica Kalmana. Rok później zaśpiewała partię Hanny w jubileuszowym Strasznym dworze Moniuszki w reżyserii Wiesława Ochmana w Operze Śląskiej, a w 2011 partię Lucy w operze The Telephone Gian-Carlo Menottiego.

Wzięła udział w nagraniu operetki Karola Szymanowskiego Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69 wraz z NOSPR.

Współpracowała z takimi dyrygentami jak m. in.: Klaus Arp, Mirosław Jacek Błaszczyk, Michał Dworzyński, Stephen Ellery, Maciej Niesiołowski, Ruben Silva, Tadeusz Wojciechowski.

ŁUKASZ GAJ

Mężczyzna w garniturze opiera rękę o ścianę
Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego Macieja Bartczaka.

Jako student angażowany był do koprodukcji Supierz Music Management, w rolach Artura i Normana w Łucji z Lammermooru Donizettiego z Operą Śląską oraz Remendada w Carmen Bizeta z Operą Kijowską w teatrach operowych Holandii i Belgii.

Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Imricha Godina we Vráblach, Międzyuczelnianego Konkursu „W Kręgu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej” w Katowicach oraz finalistą konkursu Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie.

Od sezonu artystycznego 2009/2010 jest solistą Opery Wrocławskiej, gdzie wykonuje m.in.: partie Nemorina w Napoju miłosnym Donizettiego, Ferranda w Così fan tutte, Don Ottavia w Don Giovannim, Tamina w Czarodziejskim flecie Mozarta, Hrabiego Almaviva w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Fentona w Falsaffie, Cassia w Otellu Verdiego, Beppa w Pajacach Leoncavalla. Współpracował również z Teatrem Wielkim w Poznaniu (Hrabia Amaviva) oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym (Kamil de Rosillon w Wesołej wdówce Lehára, Caramello w Nocy w Wenecji Straussa).

Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in.: Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, festiwalach w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Rzeszowie, Chrzanowie, Wieliczce, XX Śląskim Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, XIII Festiwalu Ave Maria oraz VII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Wokalnej Belcanto w Nałęczowie, gdzie otrzymał nagrodę Złotego Słowika.

Kalendarium wydarzeń

Kobieta trzyma przed sobą pistolet
Kino Prelekcja / wykład Seans filmowy

La Gomera

11 sierpnia 2021

Kino SOKÓŁ

Rodzina trzyma się za ręce na brzegu plaży. Patrzą w stronę morza
Kino Seans filmowy

RODZINY SIĘ NIE WYBIERA?

13 - 18 sierpnia 2021

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ