Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

KONCERT KOLĘD DAWNYCH i PASTORAŁEK

Muzyka Koncert

21 stycznia 2023, godz. 19:00

Kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu

Wstęp: Wstęp wolny
W sobotę 21 stycznia o godzinie 19:00 zapraszamy do kościoła św. Kazimierza w Nowym Sączu na KONCERT KOLĘD DAWNYCH I PASTORAŁEK - SYMFONIE ANIELSKIE „Jak to dawniej Dzieciątku śpiewano”.
Wykonawcy:
Zespół muzyki dawnej FLORIPARI – Muzycy Wawelscy w składzie:
Maria Klich – sopran, lira korbowa
Justyna Grabowska – portatyw, wirginał 
Mateusz Kowalski – viola da gamba 
Bartosz Sałdan – instrumenty perkusyjne 
Aleksander Tomczyk – dawne instrumenty dęte, kierownictwo artystyczne
Koncert dawnych kolęd i pastorałek, ukazujący ludzką radość towarzyszącą Narodzinom, niezależnie od epoki, miejsca i okoliczności. Niektóre radosne i taneczne, inne wzruszające, pełne skupienia, przejmujące – razem tworzą program wyjątkowy, sprzyjający refleksji i dający radość tym większą, że przeżywaną wspólnie.

W repertuarze m.in. najstarsza znana polska kolęda „Zdrowy budź, krolu anjelski” (XV w.), Wacława z Szamotuł „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”, kolędy z Kancjonałów sióstr Benedyktynek ze Staniątek (wśród nich „Szczodry wieczór, dobry wieczór”), z Kancjonału Jana z Przeworska z 1435 r. („Chrystus się nam narodził”), czy kolęda „Anioł pasterzom mówił” z Kancjonału Biblioteki Kórnickiej. Niepowtarzalny koloryt programu tworzą kolędy i pastorałki ludowe z bogatych zbiorów Oskara Kolberga, wykonywane „na ludowo” z towarzyszeniem liry korbowej, suki mieleckiej oraz fideli płockiej; kolędy ze zbioru Symfonie anielskie z 1630 r., a wśród nich m.in. „A wczora z wieczora” oraz „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, a także kolędy pochodzące z Anglii, Francji, Niemiec i Hiszpanii.

Współorganizator

PATRONAT MEDIALNY

Kalendarium wydarzeń

Sztuka

ARTYŚCI MIECHOWSCY „SPOTKANIE” - finisaż

20 stycznia 2023, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI

Folklor Przegląd

6. Z KOLĘDĄ U POGÓRZAN

22 stycznia 2023, godz. 14:00

Dom Kultury w Jastrzębi