Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Klimaty brazylijskie

Muzyka Koncert

2 lipca 2019

wtorek godz. 19:15

Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu

WSTĘP: Wstęp bezpłatny
W trzecim koncercie XVIII Sądeckiego Festiwalu Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA wystąpi organista z Brazylii - Marco Aurélio Lischt .
Marco Aurélio Lischt - w 1988 roku ukończył studia muzyczne z wyróżnieniem w klasie fortepianu u prof. Marii Yeda Caddah w Wyższej Szkole Muzycznej w Rio de Janeiro. Na tej samej uczelni uzyskał srebrny medal w klasie fortepianu. W roku 1993 zdobył dyplom magistra w klasie organów prof. Gertrud Mersiovski. W 1998 roku uzyskał tytuł licencjata w Wyższej Szkole Muzycznej i Sztuk Scenicznych we Frankfurcie nad Menem w klasach profesorów Gerda Wachowskiego i Daniela Rotha (organy), jak również w zakresie dyrygentury chóralnej. Podczas studiów we Frankfurcie nad Menem współpracował również z chórem katedralnym z Limburga (pod kierownictwem kapelmistrza Hansa Bernharda).

Artysta gościł w Polsce, Czechach, Norwegii i w Niemczech. W 2004 współuczestniczył w charakterze solisty w koncertach symfonicznych prowadzonych przez Krzysztofa Pendereckiego. W 2008 uczestniczył w XVIII Międzynarodowych Warsztatach Dyrygenckich pod kierownictwem Maestro Kirka Trevora i Maestro Carlosa Moreno. W 2011 roku odbył trasę koncertową z Canarinhos de Petrópolis Sängerknaben po Niemczech, Austrii i Czechach. W repertuarze, który zawierał wyłącznie utwory brazylijskiej muzyki kościelnej XIX, XX i XXI wieku, znalazły się również prawykonania pozycji skomponowanych specjalnie na to tournée. Razem z tymże chórem nagrał dwie płyty CD: zawierającą współczesną muzykę kościelną Brazylii Reflexos do Brasil – música sacra da atualidade oraz Ó vinde ver já nasceu z kolędami z Niemiec i Południowej Ameryki. Lischt jest od roku 1998 kierownikiem artystycznym oraz dyrygentem chóru chłopięcego Canarinhos de Petrópolis, prowadzi także chór dziewczęcy miasta Petropolis, filharmoniczną orkiestrę symfoniczną, festiwal w katedrze São Pedro de Alcântara-Petrópolis, jak również przewodniczy federacji Pueri Cantores w Brazylii. W 2017 roku objął kierownictwo w Coral Municipal de Petrópolis, do którego należy również orkiestra kameralna miasta.

PROGRAM

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645
Wo soll ich fliehen hin BWV 646
Wer nur den lieben Gott läßt walten BWV 647
Toccata i fuga d-moll BWV 538

Amaral Vieira (*1952)
Suíte para órgão op. 292
Allegro non tropo
Giocoso
Serioso
Allegro non tropo
Maestoso

Heitor Villa-Lobos (1887-1959)
Bachianas brasileiras
Aria (opr. C. van Hulse)

Alexandre Schubert (*1970)
Sonata para órgão
I. Allegro non troppo
II. Adagio
III. Allegro moderato

Naji Hakim (*1955)
Rottenburg Toccata nt. chorału Sankt Martin, dir ist anvertraut

Kalendarium wydarzeń

Edukacja Sztuka Warsztat

Malarstwo dla dorosłych

29 czerwca 2019, godz. 10:00 - 13:00

Galeria BWA SOKÓŁ

cykl: LATO ART
VI Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych
Studium Kapelmistrzowskie Edukacja Muzyka

VI Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych - zgłoszenia

10 lipca - 30 września 2019

MCK SOKÓŁ