Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

KARPACKA FAMILIADA

Muzyka Sztuka Teatr Koncert Spektakl / widowisko

18 sierpnia 2019

niedziela godz. 15:00

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

WSTĘP: Wstęp bezpłatny
Na zakończenie 11. edycji Festiwalu Karpaty OFFer przeniesiemy się do Miasteczka Galicyjskiego, by w rodzinnej atmosferze KARPACKIEJ FAMILIADY wysłuchać rockowej kapeli POTOCK oraz zupełnie odmiennych dźwięków SINFONII CARPATHIA.
W ramach kolejnych spotkań z teatrem zaprezentuje się znany już z soboty Teatr Gry i Ludzie w spektaklu Morskie opowieści Kapitana Guliwera. Gratką dla wszystkich będzie ogromny namiot, w którym MUZIKANTY zorganizują Objazdowe Nieme Kino, ale oczywiście z muzyką na żywo.

Wydarzenia towarzyszące:
Animacje
Warsztaty artystyczne
Małopolska kuchnia
Kiermasz rękodzieła

POTOCK

Wszystko rozpoczyna się od spotkania – przyjaźń, miłość, muzyka… PotOCK rozpoczął się właśnie od spotkania, spotkania ludzi, którym w życiu zawsze towarzyszyła muzyka, kultura, miłość do regionu oraz otwartość i szacunek do człowieka. W sierpniu 2018 roku członkowie zespołu Body Mind Relation oraz wokalistki zespołu JUZYNA zostali zaproszeni do współpracy przy realizacji widowiska teatralnego „Pamiętnik Babiej Góry”.

Zderzenie muzyków rockowych z góralskimi głosami i ludowymi pieśniami przyniosło porywający wręcz efekt. Muzycy swobodnie i spontanicznie, bawiąc się dźwiękiem i łącząc style stworzyli innowacyjne aranżacje babiogórskich i łemkowskich pieśni. Jednorazowy projekt przerodził się w cotygodniowe próby, wspólne dyskusje i wyjazdy. Artyści zapraszają do wspólnej muzycznej podróży po karpackich halach i polanach i zanurzenia się w zawojskim potoku niezwykłych utworów, które w innowacyjnych aranżacjach mocno poruszą nasze serca i umysły.

MUZIKANTY

Muzikanty to autorski projekt teatralno-muzyczny, łączący w spektaklach muzykę na żywo, nowe technologie (live looping, projekcje, elementy mappingu scenicznego) i improwizowane uczestnictwo widzów. Funkcjonując z powodzeniem w nurcie teatru ulicznego, równolegle występuje jako formacja muzyczna. W sposób raczej zabawny.

Innymi słowy…

Muzikanty to performer (aktor, scenarzysta, reżyser) i muzyk (kompozytor, aranżer, skrzypek multiinstrumentalista), współpracujący ze sobą od ponad piętnastu lat w najróżniejszych przedsięwzięciach scenicznych i wizualno-muzycznych (m. in. kolaborując z polskimi teatrami offowymi i instytucjonalnymi). Od 2013 w ramach odrębnego projektu scenicznego, mają we wspólnym dorobku sześć premier utrzymanych w konwencji teatru ulicznego, kilka widowisk site-specific oraz Grand Prix na festiwalu… piosenki kabaretowej.

Objazdowe Nieme Kino

Namiot kinematograficzny, rodem z zaklętego lunaparku, proponujący widzom szeroki przekrój kina światowego. Od pierwszych filmów niemych, przez horror, western, współczesne kino akcji, aż po science-fiction – wszystkie filmy w tym objazdowym kinie mają jednak jeden mankament – nie mają dźwięku.

Trzech Operatorów – wynalazców, grając na wszystkim, co wpadnie im w ręce, generuje na żywo nie tylko muzykę filmową, ale i dialogi, odgłosy, a nawet (od czasu do czasu) efekty specjalne. Obraz filmowy przenika się z rzeczywistością, a szalone trio sięga od prawdziwych, odrobinę nadgryzionych zębem czasu instrumentów (smyczkowych, szarpanych, dętych, elektronicznych) po własne autorskie konstrukcje i przedmioty życia codziennego. Na żywo, w towarzyszeniu projekcji, z wykorzystaniem technik live loopingu, zaangażowanej publiczności i całego wiaderka mikrofonów.

A cała ta, odrobinę postrzelona, filmowa onomatopeja przydarza się w urokliwym wnętrzu, jakby zatrzymanego w czasie namiotu – lunaparkowej jurty.

SINFONIA CARPATHIA

Sinfonia Carpathia to orkiestra, w której skład wchodzą absolwenci polskich i zagranicznych uczelni muzycznych, pochodzący z Sądecczyzny. Jej założycielem jest Bartosz Życzyński. Orkiestra działa z ramienia Stowarzyszenia Artystycznego „Carpathian”, którego celem jest propagowanie muzyki młodego pokolenia twórców oraz wykonawców na terenie regionu i poza jego granicami. Misją artystów jest tworzenie ambitnej i profesjonalnej formacji, opartej na przyjaźni i pasji do muzyki. Podstawowy skład instrumentalny Sinfonii Carpathii to kwintet smyczkowy, rozszerzany o pozostałe sekcje instrumentów. Orkiestra wykonuje zróżnicowany repertuar, od dzieł kompozytorów muzyki klasycznej, po wielkie dzieła muzyki filmowej i rozrywkowej.

TEATR GRY I LUDZIE

Powstał w 1997 roku. Jego repertuar stanowią przedstawienia plenerowe, realizacje sceniczne oraz spektakle dla dzieci. Od początku istnienia Teatr jest zespołem podróżującym, występującym na scenach krajowych i zagranicznych, a tworzą go ludzie o różnych korzeniach i doświadczeniach artystycznych. Teatr Gry i Ludzie występował na festiwalach i podczas innych wydarzeń w wielu miastach Polski. Wielokrotnie uczestniczył w Festiwalu „Malta” w Poznaniu, „Sztuka Ulicy” w Warszawie czy „Feta” w Gdańsku oraz za granicą: na Międzynarodowym Festiwalu Promocji Kultury Europejskiej w Tunezji, Sziget Festival w Budapeszcie, Volt Festival w Sopronie, Loolapalooza w Berlinie, a także w Holandii czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Morskie opowieści Kapitana Guliwera

W spektaklu zastosowano różne formy teatralne jak: żywy plan, pacynki czy maski. Poszczególne przygody łączą w całość żeglarskie piosenki i układy choreograficzne. Kolorowa scenografia, dynamiczna gra młodych aktorów i wartka akcja powodują, że dzieci (zwłaszcza te w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) bawią się znakomicie, a powód do śmiechu znajdą nieraz także dorośli. Kapitan Guliwer wyrusza na czele swej niezbyt rozgarniętej załogi, aby sprzedać bezcenny ładunek - marchewki. Podczas rejsu spotyka ich wiele przedziwnych przygód, zarówno na lądzie jak i na pokładzie statku...

Kalendarium wydarzeń

Sztuka Teatr Spektakl / widowisko

TEATR/TANIEC/PERFORMANCE

17 sierpnia 2019, godz. 12:00 - 22:00

Sądeckie Planty, ul. Jagiellońska, Rynek w Nowym Sączu

Edukacja Sztuka Warsztat

Potyczki ze sztuką

19 - 23 sierpnia 2019

Galeria BWA SOKÓŁ

cykl: LATO ART