Jazz Band Młynarski-Masecki

Muzyka Koncert

1 lutego 2019

piątek godz. 19:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Bilety: 50, 45 i 40 zł
Dodatkowe informacje:

Bilety w sprzedaży od 11 stycznia 2019.
Rezerwacje w kasie, telefoniczne i internetowe od 12 stycznia w miarę wolnych miejsc.

Przedwojenny polski jazz jeszcze nigdy nie był tak blisko współczesnych słuchaczy. Za sprawą Jazz Bandu Młynarski-Masecki i ich płyty „Noc w wielkim mieście” przeżywa obecnie swoją drugą młodość.
Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat XX. ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy, wśród nich takie sławy, jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold, zasłuchiwali się w płytach zza oceanu czy z Berlina i tworzyli hity na potrzeby filmów, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych, m.in. Columbia czy Syrena Record. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z synem cenionego poety Wojciecha Młynarskiego – Janem Emilem Młynarskim – założyli zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. Ścierając kurz z zapomnianych utworów, tchnęli w nie drugie życie, na naszych oczach pisząc tym samym nową, barwną historię muzyki.

W repertuarze Jazz Bandu znalazły się w większości nieznane utwory swingowe i tanga, z których rodzimi kompozytorzy znani byli na całym świecie. Projekt skupiony jest wokół ducha postaci jednego z  najpopularniejszych i najwybitniejszych śpiewaków dwudziestolecia międzywojennego w Polsce – Adama Astona, a także Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora.

Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń. Jazz Band został doceniony również przez branżę fonograficzną i otrzymał Fryderyka 2017 w kategorii Teledysk Roku za utwór „Abduł Bey”.

Wystąpią

Jan Emil MŁYNARSKI - śpiew, bandżola
Marcin MASECKI - pianino, aranżer, dyrektor muzyczny
Jerzy ROGIEWICZ - perkusja
Piotr WRÓBEL - suzafon
Tomasz DUDA - saksofon
Jarosław BOTHUR - saksofon
Michał FETLER - saksofon

Jazz Band Młynarski-Masecki - "Abduł Bey"

Klip do singla "Abduł Bey" promującego płytę "Noc w wielkim mieście".

Kalendarium wydarzeń

WYSTAWA NA EKRANIE: GOYA. WIDZENIE CIAŁA I KRWI
Kino Sztuka Seans filmowy

Goya. Widzenie ciała i krwi

30 stycznia 2019, godz. 18:30

Kino SOKÓŁ

aktorki spektaklu "Seks Nocy Letniej" podczas występu
Teatr Spektakl

Seks Nocy Letniej

3 lutego 2019, godz. 18:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ