Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Impresje twórcze - wokół Bolesława Barbackiego

Sztuka Wernisaż / finisaż

28 listopada 2021, godz. 17:00

Galeria SOKÓŁ

Wstęp: Wstęp bezpłatny. Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc: 184482641 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00)
Od 5 listopada do 2 grudnia 2021 roku w Galerii SOKÓŁ zobaczyć można wystawę "Impresje twórcze - wokół Bolesława Barbackiego", która jest częścią 16. edycji programu LABIRYNT HISTORII. Na finisaż wystawy oraz spotkanie z twórcami i artystami zapraszamy do Galerii SOKÓŁ - 28 listopada o godz. 17:00.
Prezentowana wystawa została zainspirowana okrągłą rocznicą urodzin i tragicznej śmierci nowosądeckiego artysty Bolesława Barbackiego (1891–1941),  który swoją życiową postawą oraz wypływającymi z niej działaniami i dokonaniami pokazał, jak wartościowa dla wspólnoty jest obecność i praca artysty.

Barbacki trudnił się nie tylko malarstwem:
  • był współzałożycielem Towarzystwa Dramatycznego – amatorskiego teatru, który z sukcesami działał w okresie międzywojennym w budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”;
  • był kierownikiem Szkoły Przemysłowej Żeńskiej, w której nauczał kostiumologii. Przez lata swej pracy wykazywał się poświęceniem, zaangażowaniem i troską o uczennice i poziom szkoły;
  • był prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Nowym Sączu. Pełniąc tę funkcję, przyczynił się do rozwoju organizacji, zadbał m.in. o rozbudowę biblioteki i tworzenie archiwum Towarzystwa, wspierał budowę stadionu.

Na wystawie prezentujemy jego prace i pamiątki po nim, a także prace artystów związanych w różny sposób z Nowym Sączem; osoby te nierzadko łączą swoją artystyczną pracę z różnego rodzaju prospołecznymi działaniami, w czym również łatwo dostrzec podobieństwo ich postawy do tej prezentowanej przez Bolesława Barbackiego.

Na wystawie prezentujemy prace Mariusza BRODOWSKIEGO – Mgr. Morsa, Wacława JAGIELSKIEGO, Julii JANUR, Krzysztofa KARGOLA, Marthy KOŁODZIEJ, Renaty POPIÓŁ, Sylwii RAMS i Józefa STECA. Ciekawą pracą prezentowaną na wystawie jest ponadto autoportret autorstwa Ewy Harsdorf, uczennicy Barbackiego.

Koncepcja wystawy: dr Maria Molenda

www.labirynthistorii.pl 

Na spotkanie w dniu 28.11.2021 obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc: 184482641 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00)

Organizatorzy

Dofinansowanie

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu (130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci). Zapraszamy na stronę www.rokbarbackiego.pl.

Kalendarium wydarzeń

Teatr Warsztat

TEATRALNE TROPY – aktorskie warsztaty dla młodzieży

27 listopada 2021

Dąbrowski Dom Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej

Starszy mężczyzna w garniturze
Muzyka Koncert

100 LAT ASTORA PIAZZOLLI – koncert urodzinowy

30 listopada 2021, godz. 19:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ