Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Frankenstein

Kino Seans filmowy Spektakl

30 - 31 października 2020

Kino SOKÓŁ

Bilety: 20 zł
Kino SOKÓŁ zaprasza na specjalny pokaz scenicznej adaptacji „Frankensteina” w reżyserii Danny’ego Boyle’a („Trainspotting”, „Slumdog Millionaire”, „Steve Jobs”), prezentowany w ramach cyklu National Theatre Live.
Danny Boyle o pomyśle zaadaptowania na potrzeby sceny gotyckiej powieści Mary Shelley po raz pierwszy wspomniał obecnemu dyrektorowi artystycznemu National Theatre, Nicholasowi Hytnerowi, kilkanaście lat temu, kiedy pracowali razem w słynnym Royal Shakespeare Company.

Romans grozy angielskiej pisarki doby romantyzmu uznawany jest za pierwszą powieść science fiction lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum stała się tematem sporej liczby adaptacji filmowych – przez co na trwale przeniknęła do kultury masowej – które jednak w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki Shelley „Frankenstein albo Współczesny Prometeusz” (1818). Autor sztuki i reżyser teatralnego przedstawienia zmienili ten stan rzeczy i skupili się na przesłaniu zawartym w gotyckiej powieści, którą pisarka zaczęła tworzyć, mając niespełna 20 lat, a inspirowała się prawdopodobnie aferą grabarzy z 1606 roku, mającą miejsce w miasteczku Frankenstein – dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich.

Zwiastun

Kalendarium wydarzeń

ciemne pomieszczenie. mały chłopiec okryty kocem i oświetlony fioletowym światłem
Edukacja Teatr Warsztat

Reflektory sceniczne: proste, choć trochę magiczne

29 października - 5 listopada 2020

online

kobieta stojąca tyłem, trzymająca w lewej ręce kij
Kino Seans filmowy

Halloweenowy Maraton Grozy

30 października - 1 listopada 2020

online