Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

EMOCJONALNOŚĆ I WIRTUOZERIA - recital organowy Ireneusza Wyrwy

Muzyka Koncert

30 września 2021, godz. 19:00

kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu

Bilety: Wstęp bezpłatny
W programie wieczoru znajdzie się niemiecka muzyka barokowa (J.G. Graun, J.L. Krebs) oraz dzieła romantyków (A. Guilmant, F. Nowowiejski). Zabrzmi również jedyny utwór organowy Vincenza Belliniego – włoskiego kompozytora, który zapisał się na kartach historii muzyki jako wybitny twórca oper.
Po koncercie odbędzie się wielokrotnie przekładana, ze względu na pandemiczne obostrzenia promocja płyty CD, nagrana przez Ireneusza Wyrwę na organach w kościele św. Kazimierza.

Płyta została zrecenzowana na łamach belgijskiego magazynu muzycznego Crescendo Magazine przez Christophe'a Steyne'a (recenzja tutaj >>)

Ireneusz Wyrwa

Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Istotnym elementem jego edukacji artystycznej było także uczestnictwo w szeregu mistrzowskich kursów interpretacji muzyki organowej, które prowadzili m.in.: Marie-Claire Alain, Guy Bovet, Lorenzo Ghielmi, Martin Haselböck, André Isoir, Ton Koopman, Jon Laukvik, Ludger Lohmann, Herbert Wulf, Jean-Claude Zehnder oraz Wolfgang Zerer.

Jest laureatem dwóch ogólnopolskich konkursów organowych: we Wrocławiu (I nagroda, 1994) oraz w Rumi (II nagroda, 1996). W roku 2000 zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu.

Jako solista i kameralista prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, występuje z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych, a jego dorobek artystyczny uzupełniają produkcje płytowe oraz nagrania archiwalne dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Opublikował monografię poświęconą twórczości organowej Feliksa Nowowiejskiego w kontekście życiowej drogi i poglądów estetycznych tego kompozytora (Lublin 2011).

Ireneusz Wyrwa jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zasiada w jury konkursów organowych, jest zapraszany z wykładami gościnnymi i referatami, publikuje teksty naukowe i popularnonaukowe, prowadzi seminaria i kursy wykonawcze, a także działa jako organizator życia muzycznego oraz rzeczoznawca w zakresie historycznego i współczesnego budownictwa organowego.

Pod jego kierunkiem wybudowane zostały organy w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ i zmodernizowane w 2016 roku. Także on był głównym ekspertem przy budowie organów w kościele pw. św. Kazimierza. Te powstały w roku 2015 głównie dzięki zaangażowaniu ks. proboszcza Jana Siedlarza, który za punkt honoru postawił sobie wyposażenie tej  świątyni w znakomity instrument. I od tej pory służą one nie tylko podczas nabożeństw, ale też do koncertów.

Kalendarium wydarzeń

Dwie kobiety i mężczyzna siedzą w pokoju przy stole
Kino Seans filmowy

Jak wywołałem byłą żonę

30 września 2021, godz. 18:00

Kino SOKÓŁ

Grafika w paski
Sztuka Wernisaż

Wernisaż wystawy - Spotkanie - 5 lat po dyplomie

1 października 2021, godz. 18:00 - 21:00

Galeria Sztuki SOKÓŁ