Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

DAGADANA

Muzyka Koncert

6 maja 2022, godz. 19:00

sala im. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 1 zł
Dodatkowe informacje:
Bilety do nabycia od 11 kwietnia 2022 on-line na stronie mcksokol.pl oraz w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-21:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-21:00.
Pierwszego dnia V DNI UKRAIŃSKICH w Nowym Sączu zapraszamy na koncert polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA.

DAGADANA od 2008 r. znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Wszystko zaczęło się od spotkania na warsztatach jazzowych w Krakowie, gdzie wspólna fascynacja muzyką była zalążkiem przyjaźni i powstania zespołu. Polska i Ukraina są sąsiednimi krajami i oba należą do grupy Słowiańskiej – języki są podobne tradycje i obyczaje również. Poszukując w nich muzycznych inspiracji można zauważyć wiele zaskakujących podobieństw, ale także i różnic – które wpływają na odrębność kultur i ich wyjątkowość. To znajdziemy w piosenkach DAGADANY, która przyczynia się do zacierania granic i budowaniu mostów w obu tych narodach. Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Od samego początku ich filozofią było spotykanie, dzielenie się muzyką i sztuką z artystami z różnych zakątków globu oraz bycie ambasadorami polskiej i ukraińskiej kultury. Stąd efekty w postaci nagrań, czy koncertów z muzykami z całego świata. Jedno z tych spotkań doprowadziło do nagrania albumu „Meridian 68”. Na płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Trzon albumu „Meridian 68” stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. „Meridian 68” był nominowany do nagrody „FRYDERYK” w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI. Płyta została także najwyżej ocenionym (#48) polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe 2016 – czyli selekcji najlepszych płyt world music typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie.

W grudniu 2008 r. zespół wydał EP „Wygadana” z pięcioma utworami. Na debiutancki album „Maleńka” trzeba było czekać do 2010 roku. Płyta została doceniona przez wielu recenzentów, Polskie Radio „Trójka” udzieliło mu patronatu a Akademia przyznała nagrodę Fryderyk 2011 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata. W 2011 r. DAGADANA gościnnie wystąpiła na płycie „20 lat” zespołu Raz Dwa Trzy a także wydała drugi krążek „Dlaczego nie”, który doczekał się nominacji do nagrody Fryderyk 2012 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata oraz został doceniony w Wielkiej Brytanii, gdzie uplasował się na #8 TOP 20 Best World Music Albums. „List do Ciebie” to trzeci studyjny album, na którym łączą się charakterystyczne dla zespołu DAGADANA brzmienia z twórczością mało znanego w Polsce poety, Janusza Różewicza (brata Tadeusza i Stanisława). „Tobie” to piąty i najnowszy studyjny album DAGADANY. Powstał z potrzeby przebudzenia życzliwości i dzielenia się Dobrem ze Wszystkimi ponad wszelkimi podziałami nie tylko od święta. To album, na którym słychać bogactwo stylistyczne, wynikające z wędrówek po różnych krajach oraz otwartości na łączenia muzycznych światów z szacunkiem dla swoich korzeni.

Ludowe melodie, transowość i wielogłos korespondują z jazzowym groovem, improwizacjami, taneczną elektroniką. W czasach starożytnych, na początku nowego czasu, w Dniach Przejścia (calendae – pierwsze dni miesiąca) obchodzono domy z dobrym słowem, życzeniem, najlepszą intencją. Reliktami tamtego czasu i tamtych zwyczajów są m.in. kolędy noworoczne, życzące, znane pod różnymi nazwami (na Ukrainie jako szczedriwky, na polskim pograniczu wschodnim – jako szczodrówki lub szczodraczki). Album przynosi wybór takich właśnie pieśni – w zaskakująco świeżych reinterpretacjach, zachowujących ducha pierwowzorów – przecież zabytków dawnej kultury tradycyjnej – i przenoszących ich treści w czasy obecne, „aktualizujących” ich wymowę z szacunkiem dla głębokiej, symbolicznej warstwy tekstów. Współcześnie pojęcie „kolędy” utożsamia się z religijną pieśnią bożonarodzeniową. Płyta zespołu DAGADANA przypomina o wcześniejszym znaczeniu tego słowa. Zespół uwielbia podróżować ze swoją muzyką. Zagrał ok. 1000 koncertów w 25 krajach. Gra kameralne koncerty, ale nie stroni też od dużych festiwali, takich jak legendarny Glastonbury (UK), Open’er, Przystanek Woodstock, Sound of the Xity (Chiny), Festiwal ludów pustyni (Maroko), United Islands Festival (Czechy) czy Virada Cultural (Brazylia).

Skład zespołu

Daga Gregorowicz
Wokal, Elektronika
Daga Gregorowicz absolwentka Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu. Fascynuje ją przetwarzanie głosu i wplatanie go w muzykę elektroniczną. Współpracowała przy nagrywaniu płyt z Grabkiem, Tomaszem Gwincińskim oraz projektem Deus Meus i R.U.T.A. Wraz z Wojtkiem Grabkiem tworzy duet Degradazia.

Mikołaj Pospieszalski
Kontrabas, Gitara Basowa, Skrzypce, Wokal
W maju 2008 roku do projektu na stałe został zaproszony Mikołaj Pospieszalski, absolwent Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej w Krakowie, który grą na kontrabasie i skrzypcach dopełnia całość brzmienia zespołu i nie pozwala zapomnieć o wspólnych jazzowych korzeniach. Brał udział w przedsięwzięciach muzycznych rodziny Pospieszalskich. Współpracował m.in z Arką Noego, 2Tm2,3 oraz Bester Quartet.

Dana Vynnytska
Wokal, Piano
Dana Vynnytska, absolwentka Wydziału Kompozycji w Konserwatorium Lwowskim, jest laureatką programu stypendialnego polskiego Ministerstwa Kultury „Gaude Polonia” przeznaczonego dla młodych artystów z krajów Europy Środkowowschodniej. Półroczny pobyt Dany na stypendium w Polsce umożliwił wzajemne poznanie się, pracę nad repertuarem oraz koncertowanie (najpierw jako duet żeński). Brała udział w nagraniach takich zespołów, jak Shokolad, Babooshki, czy Afro Kolektyw. Występuje także w zespole Babooshki.

ZBIÓRKA PIENIĘŻNA

Środki ze zbiórki prowadzonej podczas wydarzeń przez FUNDACJĘ ROZWOJU SĄDECCZYZNY przeznaczone zostaną na pomoc Ukrainie.

PARTNERZY

Patronat medialny

Kalendarium wydarzeń

wyrzeźbione postacie wykonane z drewna i gipsu
Sztuka Wernisaż Wystawa

Wernisaż wystawy „NIE TYLKO TANIEC – WOJCIECH PONDEL”

6 maja 2022, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI

Dłoń rysująca na piasku
Teatr Spektakl / widowisko

GALITSYNA ART GROUP „Mały Książę”

7 maja 2022, godz. 18:00

sala im. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ