Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Borromini i Bernini. Wyzwanie doskonałości

Kino Seans filmowy

16 listopada 2023, godz. 18:30

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wstęp: w przedsprzedaży - 20 zł, w dniu seansu - 25 zł
W najnowszym filmie z cyklu Art Beats zapraszamy do Kina SOKÓŁ w Nowym Sączu na film BORROMINI I BERNINI. WYZWANIE DOSKONAŁOŚCI - opowieść o architektonicznej rewolucji i artystycznej pasji w wiecznym mieście. Wydarzenie odbędzie się 16 listopada o godzinie 18:30.
Opowieść o geniuszu, który tchnął nowe życie w architekturę oraz zapierająca dech w piersi filmowa podróż przez barokowy Rzym.

Borromini i Bernini. Wyzwanie doskonałości to opowieść o architektonicznej rewolucji przeprowadzonej przez jednego mistrza, który na zawsze zmienił oblicze Wiecznego Miasta. W tym celu Borromini nieustannie poszerzał granice własnych możliwości, zwalczał utarte konwencje i uprzedzenia. Z pokorą brał lekcje od przeszłości, by wynaleźć nową przyszłość. Z odwagą podążał za ideą, mimo świadomości ceny, jaką przyjdzie mu za to zapłacić. Styl Borrominiego jest rozpoznawalny, ekscentryczny, odmienny, różni się od stylu współczesnych mu architektów i emanuje surowym duchowym autorytetem, niezmiennie budząc skojarzenia z nieskończonością.

Film przedstawia także kulisy jednej z najbardziej znanych artystycznych rywalizacji wszech czasów, do jakiej doszło między Borrominim a Berninim, choć przede jest wszystkim jest opowieścią o rywalizacji Borrominiego z samym sobą. Ten artystyczny geniusz był tak zaabsorbowany swą sztuką, że w jego umyśle przemieniła się ona niemal w demona, który pożerał go od środka, aż artysta musiał zdecydować się na ostateczny krok – wybrał śmierć, by osiągnąć wieczność. Aby spełnić swoje marzenie, zrezygnował ze wszystkiego, zjednoczył się ze swoją sztuką, a jego jedyną ambicją pozostała chęć odniesienia sukcesu i ugruntowania swojej pozycji.

Reżyserem filmu jest Giovanni Troilo (Frida. Viva la vida, Nenufary Moneta. Cuda z wody i światła), za muzykę odpowiada zaś Remo Anzovino (Portret Królowej). Twórcy filmu zabierają nas w podróż po krętych ulicach barokowego Rzymu. Zobaczymy m.in. Pałac Barberini, Bazylikę św. Piotra, Kościół San Carlo alle Quattro Fontane, Piazza Navona i wiele innych kultowych miejsc. Wrażenia wizualne wzbogacone zostały o komentarze wybitnych ekspertów i znawców sztuki, z pisarzem i krytykiem Waldemarem Januszczakiem na czele.
Czas trwania: 102 minuty
Obsada: Jacopo Olmo Antinori, Pierangelo Menci, Antonio Lanni
Twórcy: Giovanni Troilo (reżyseria), Luca Lancise (scenariusz), Remo Anzovino (muzyka)

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

Kiedy stopi się lód

15 listopada 2023, godz. 16:15

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Folklor Warsztat

2. Mistrzowski Kurs Instruktorski | inauguracja

17 listopada 2023, godz. 16:00

Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach