Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

BLAGA

Edukacja Kino Prelekcja / wykład Seans filmowy

23 listopada 2021, godz. 17:30

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Wstęp: WSTĘP BEZPŁATNY. Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc: 184482641 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00)
23 listopada o godz. 17.30 w sali im. R. Sichrawy MCK SOKÓŁ odbędzie się wyjątkowy przedpremierowy pokaz krótkometrażowego filmu BLAGA oraz spotkanie z reżyserem Michałem Wojtasikiem.
Krótkometrażowy film dyplomowy Michała Wojtasika inspirowany życiem S.I. Witkiewicza i zakopiańskimi wydarzeniami 1914 roku to historia o wolności i jej granicach. O miłości, odpowiedzialności i strachu przed odpowiedzialnością̨, cenie życia z artystą dla którego największą sztuką jest on sam. To także opowieść o zaraźliwej paranoi, przez którą̨ nie wiemy co jest prawdą, a co zwykłą blagą.

Spotkanie poprowadzi Piotr Droździk.

Synopsis filmu

1914 rok, Zakopane. W górach szaleje Halny. Pomiędzy świstami wiatru słychać przytłumiony strzał. W willi Nosal wszyscy śpią z wyjątkiem Stasia, który wrócił z podróży. Była to jego ostatnia wizyta u ojca nad Adriatykiem. Po powrocie przeżywa depresyjne stany, wybuchy gniewu. Rano budzi wszystkich w tak typowy sarkastyczny dla niego sposób. Jadwiga jego narzeczona nie śpi, w swoich oczach skrywa pewną tajemnicę. Wydaje się przygnębiona, chce coś powiedzieć swojemu ukochanemu, zdradzić sekret. Gęsta atmosfera, prawda staje się kłamstwem. W końcu wszyscy spotykają się w jadalni, matka, narzeczona, Staś i jego przyjaciel Karol, który tego dnia wyjeżdża z Zakopanego. Nim jednak to nastąpi, dochodzi do fatalnego w skutkach zdarzenia, które odciśnie piętno na życiu obojga artystów: Witkacego i Karola Szymanowskiego.

Michał Wojtasik

Absolwent sztuki operatorskiej Szkoły Filmowej w Łodzi. Debiutował niezależnymi filmami eksperymentalnymi (Motion, 2011). Fotografik, autor licznych cykli fotograficznych, filmowiec. Jako autor zdjęć realizował między innymi pełnometrażowe filmy dokumentalne, sam też reżyseruje krótkometrażowe formy filmowe, które zdobywają uznanie na świecie. Między innymi nagrodzony Grand Prix na międzynarodowym festiwalu w Betlejem: -562 metry, 2018.
Projekt filmowy BLAGA został objęty honorowym patronatem Burmistrza Miasta Zakopane, Muzeum Tatrzańskiego, a także patronatem Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc: 184482641 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00).

www.labirynthistorii.pl

Organizatorzy

Dofinansowanie

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Kalendarium wydarzeń

mężczyzna trzyma pędzle i paletę malarską
Edukacja Konferencja

Artyści - wizjonerzy piękna

23 - 28 listopada 2021

MCK SOKÓŁ / online

Mężczyzna karmi psa
Kino Prelekcja / wykład Seans filmowy

Truflarze

23 listopada 2021, godz. 18:15

Kino SOKÓŁ