Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

HOLY SPIDER

Kino Seans filmowy

22 marca 2023, godz. 16:30

Kino SOKÓŁ

Wstęp: 10 zł - wstęp wyłącznie z legitymacją szkolną/studencką
Dodatkowe informacje:
Bilety dostępne wyłącznie w kasie Kina SOKÓŁ
We wtorek 22 marca o godzinie 16:30 zapraszamy młodzież w ramach MKF LEŻAK do Kina SOKÓŁ na film HOLY SPIDER w reżyserii Aliego Abbasiego. Ten mroczny thriller, inspirowany klasycznymi amerykańskimi filmami gatunku, ukazuje brutalność i gniew protestujących mieszkańców Iranu, którzy sprzeciwiają się opresyjnej władzy.
Oparty na faktach thriller w duchu filmów Davida Finchera, a jednocześnie bezkompromisowy obraz współczesnego Iranu. HOLY SPIDER w reżyserii Aliego Abbasiego, twórcy nominowanej do Oscara „Granicy”, obnaża przemoc, jaką posługuje się opresyjny, patriarchalny system. Doskonale przy tym tłumaczy, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków.

Choć akcja filmu rozgrywa się w Iranie, ten mroczny thriller świadomie nawiązuje do wybitnych amerykańskich klasyków gatunku, takich jak „Taksówkarz” Scorsesego i „Zodiak” Finchera. Posępny i gęsty jak parna, miejska noc film Abbasiego miał swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, skąd z nagrodą dla najlepszej aktorki wyjechała Zar Amir Ebrahimi.

HOLY SPIDER to mistrzowski true crime o kobiecie, która z narażeniem życia docieka prawdy, rzucając wyzwanie patriarchalnej zmowie. Ebrahimi zagrała dziennikarkę tropiącą seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed (zbrodnie w Meszhedzie wydarzyły się naprawdę – zginęło szesnaście kobiet). Religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który „czyści” ulice z zepsucia i grzechu. Bohaterka ma więc przeciwko sobie nie tylko mordercę, ale także drapieżników w mundurach i na stanowiskach, dla których życie kobiet – w tym jej własne – nie ma żadnej wartości. Świat HOLY SPIDER jest jak zastawiona na nie lepka pajęczyna.

Wstęp i prowadzenie dyskusji: Filip Nowak - filmoznawca

Niemcy, Francja, Szwecja, Dania, 2022, dramat, 116', od 15 lat

ZWIASTUN

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA FILMINEK – WIOSNA 2023 | INAUGURACJA

22 marca 2023, godz. 10:15

Kino SOKÓŁ

Kino Seans filmowy

WIELORYB

22 marca 2023, godz. 17:30

Kino SOKÓŁ