Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

3. KONKURS LITERACKI „PIĘKNO MAŁOPOLSKI – SŁOWEM OPISANE”

Literatura Konkurs

25 maja 2023, godz. 17:00

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Wstęp: Wstęp wolny
Zapraszamy na koncert finałowy 3. Konkursu Literackiego „Piękno Małopolski - słowem opisane” połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień Laureatom i promocją Almanachu z pracami nagrodzonymi w 2. edycji Konkursu. Finał Konkursu będzie miał miejsce w sali im. R. Sichrawy Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu – 25 maja br. (czwartek) o godz. 17.00.
Trzecia edycja Konkursu Literackiego – podobnie jak dwie poprzednie - przyniosła obfity plon w postaci kilkuset nadesłanych prac opisujących – prozą i wierszem, gwarą i językiem literackim – piękno Małopolski, jednego z najpiękniejszych i niepowtarzalnych regionów w Polsce. Patronem Honorowym Konkursu jest Pan Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.

Przywiązanie do Małopolski, poczucie bycia świadomym członkiem jej społeczności, tożsamości z nią, dumy z jej dziedzictwa kulturowego i tradycji, potrzeba podkreślenia źródeł własnego rodowodu – to dla nas tradycyjne wartości, których kultywowanie, chociażby poprzez twórczość literacką, zawsze odgrywało i do dziś odgrywa w „naszej małej Ojczyźnie” ważną rolę. Z Małopolską związanych jest wielu znakomitych pisarzy, którzy w swoich utworach niejednokrotnie odwoływali się do tego, co rodzime. Tu tworzyli i mieszkali laureaci Literackiej Nagrody Nobla: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, a wcześniej z Krakowem związany był jeszcze jeden polski noblista – Władysław Stanisław Reymont.

Dlatego po raz kolejny zaprosiliśmy do udziału w naszym Konkursie każdego kto zechciał opisać piękno Małopolski, fragmenty jej krajobrazu i architektury; piękno twórczości ludowej, rękodzieła, obrzędów i zwyczajów, legend, a nawet smaku niepowtarzalnych, tradycyjnych małopolskich potraw. Ale też piękno zwykłych ludzi, na co dzień zamieszkujących tę ziemię.

Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach: wiersza i prozy oraz w trzech grupach wiekowych: do lat 12, od 13 do 17 lat i od lat 18. Dodatkowo oddzielnie oceniane były utwory napisane językiem literackim i gwarowym.

DO POBRANIA

Patron Honorowy

Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

POWIĘKSZENIE

23 maja 2023, godz. 17:45

Kino SOKÓŁ

Kino Seans filmowy

TOKIJSKIE OPOWIEŚCI. SZTUKA STOLICY JAPONII

25 maja 2023, godz. 18:30

Kino SOKÓŁ