Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

„Wykapany zięć” Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu

17 września 2024 - 30 zdjęć
W poniedziałek, 16 września, bardzo licznie zgromadzona, w sali im. L. Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, publiczność zobaczyła i gromkimi oklaskami nagrodziła premierowy spektakl Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu – komedię Krzysztofa Kędziory pt. „Wykapany zięć”. Tą premierą Teatr uczcił swoje 102. urodziny.
Temat spektaklu jest bliski każdemu, bo „Wykapany zięć” pokazuje perypetie współczesnej polskiej rodziny, żyjącej w blokowisku i międzypokoleniowe zgrzyty. Pokazuje, jak silna jest nasza potrzeba znalezienia prawdziwej miłości i bliskości. Bohaterowie „Wykapanego zięcia” to popularne typy: dziewczyna szukająca męża, przyszły pan młody, rodzice, babcia, stróż…  A wszystko podane w komediowej, wręcz nawet farsowej konwencji, która już z powodzeniem wcześniej sprawdzała się u, spragnionej rozrywki na wysokim poziomie artystycznym, publiczności w Teatrze Robotniczym.

Widzowie z podziwem i uśmiechem na twarzy odbierali komediowe spięcia, intrygi, zróżnicowane charakterologicznie postaci. A także „dopieszczoną” profesjonalną scenografię, zaprojektowaną przez Wojciecha Stefaniaka, jednego z najbardziej cenionych scenografów na polskiej scenie, współpracującego z Teatrem Robotniczym przy kilku jego poprzednich dużych przedstawieniach (m. in. „Damach i huzarach”, „Per procurze”, czy „Gałązce rozmarynu”). Spektakl wyreżyserował (grając w nim jednocześnie jedną z postaci) Janusz Michalik, a obok niego na scenie swój wysoki poziom aktorski zaprezentowali: Dorota Kaczmarczyk, Magdalena Kurnyta, Elwira Michalska, Monika Zagórowska, Sławomir Bodziony, Mieczysław Filipczyk i Robert Górnicki.

Spektakl zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Producentem spektaklu jest Stowarzyszenie Animatorów Kultury w Nowym Sączu, a partnerami projektu – Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu i Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu. Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru w Warszawie.