Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Wspomnienie profesor Heleny Łazarskiej | IUBILAEI CANTUS 2023

15 listopada 2023 - 23 zdjęcia
Profesor Helena Łazarska, zasłużona postać polskiej wokalistyki, wybitna sopranistka, profesor sztuk muzycznych, związana była z Nowym Sączem i Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ przez ponad 30 lat. Razem z ówczesnym Dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kultury (teraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ), Antonim Malczakiem, stworzyła międzynarodowy konkurs i festiwal, który uznawany jest za ikonę wśród tego typu wydarzeń organizowanych nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Na sukces działań podejmowanych przez profesor Łazarską składał się nie tylko jej profesjonalizm oraz znajomość sztuki wokalnej, ale także jej bogata osobowość i życzliwość wobec śpiewaków, tak cenna podczas konkursów.
Profesor Helena Łazarska była osobą bardzo cenioną zarówno przez wokalistów, w tym swoich wychowanków, jak i również przez swoich współpracowników.

12 listopada 2023 roku w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbyło się zorganizowane w ramach XXIX Sądeckiego Festiwalu Muzycznego IUBILAEI CANTUS wydarzenie pn. „Wielkiej Maestrze in memoriam. Wspomnienie profesor Heleny Łazarskiej”. Była to okazja do uczczenia pamięci tej wybitnej i bliskiej wielu Sądeczanom postaci, ale też do przedstawienia jej sylwetki z perspektywy kilku osób, związanych z nią na różnych płaszczyznach życia prywatnego i zawodowego. Do podzielenia się swoimi wspomnieniami zaproszono Władysława Łazarskiego – syna, Marię Wąsowicz-Łazarską – wnuczkę, Lucynę Kościńską – przyjaciółkę, Małgorzatę Walewską – Dyrektor Artystyczną Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu im. Ady Sari, Antoniego Malczaka – inicjatora i długoletniego Dyrektora Festiwalu i Konkursu, Lilianę Olech – długoletniego kierownika biura Festiwalu i Konkursu oraz Joannę Dobrakowską – uczennicę i laureatkę III Nagrody w Turnieju Pieśni w ramach Konkursu im. Ady Sari w 1999 roku. Spotkanie poprowadziła Anna Woźniakowska – muzykolog i teoretyk muzyki, od wielu lat współpracująca z Heleną Łazarską oraz Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ.

Z opowieści, wspomnień i doświadczeń poszczególnych osób z Heleną Łazarską jednoznacznie wynika, że była to osoba, której praca była jednocześnie pasją i życiową misją. Pani Profesor, pomimo, iż poświęcała wiele czasu i uwagi swoim zawodowym obowiązkom, nigdy nie zaniedbywała rodziny. Zarówno jej syn, jak i wnuczka nie kryli wzruszenia, które wywoływało wspomnienie wspólnie spędzanego z nią czasu. Była nieocenioną i troskliwą przyjaciółką, a także wspierającym i wymagającym pedagogiem. Miała ogromne poczucie humoru oraz dystans do siebie i do świata, była odważna i nieugięta w dążeniu do celu, czego wynikiem jest m. in. odbywający się co dwa lata od 1985 roku Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. W pracy dyrektor artystycznej i przewodniczącej jury odznaczała się uczciwością oraz dbałością o każdy szczegół. Była i jest wzorem do naśladowania.

W drugiej części wydarzenia publiczność została zaproszona na recital Justyny Khil – sopranistki, laureatki wielu nagród specjalnych podczas XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, w tym Nagrody im. prof. Heleny Łazarskiej ufundowanej przez Antoniego Malczaka. Wokalistce towarzyszyła pianistka, Rozalia Kierc, obecna z nią również podczas Konkursu. W ich wykonaniu można było usłyszeć arie i pieśni polskich kompozytorów: Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki.

Justyna Khil po raz kolejny dała się poznać jako sopranistka o dużej wrażliwości przejawiającej się w jej interpretacjach utworów oraz głębokiej barwie głosu. Razem z fenomenalną pianistką tworzą zgrany duet, którego po prostu chce się słuchać.
Agata Życzyńska