WRZĄTEK: sztuczna inteligencja
6 grudnia 2023
-
1 film, 24 zdjęcia
W Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ grudzień przywitaliśmy gorąco, bo dyskusją z serii Wrzątek. Tym razem na tapecie znalazła się Sztuczna Inteligencja, a wokół stołu – prof. Dariusz Juruś, prof. Michał Ostrowicki/Sidey Myoo, oraz dr Łukasz Święcicki.
1 grudnia 2023 r., w przeciągu dwóch godzin dyskusji prelegentom udało się zarysować główne problemy związane z rozwojem uczenia maszynowego – zjawiska, które wraz z momentem wprowadzenia do powszechnego użytku Chatu GPT zdominowało dyskurs świata cyfrowego, zostawiając takie propozycje jak metawersum czy NFT daleko w tyle – choć samo w sobie nie jest fenomenem nowym. Gwałtowne przyspieszenie „ewolucji” algorytmów, które, co tym bardziej niepokojące, odbywa się poza naszą kontrolą i zrozumieniem, nasuwa jednak coraz większe obawy.W owym zadziwiającym obrocie spraw prof. Michał Ostrowicki dostrzega rodzącą się „osobliwość” – zjawisko, w którym zmiany zachodzą emergentnie poza naszym zasięgiem, a kompilacje nieskończonej ilości danych i ich wzajemne interakcje zaowocować mogą nieprzewidywalnym efektem. Dodatkowo, w związku z zaprezentowanym przez Sideya Myoo projektem Academia Electronica, pojawiła się problematyka fuzji świata rzeczywistego i wirtualnego, rokowania o możliwej cyborgizacji człowieka i przekraczaniu granic biologii.
Dr Łukasz Święcicki zwrócił także uwagę na ciemne strony rozwoju technologii AI. Nie dość, że przyczynia się do rujnowania planety, to dodatkowo algorytmy funkcjonujące w otwartych systemach w Internecie skupiają moralnie wątpliwe, bądź po prostu złe tendencje, takie jak rasizm, mizoginia, różne uprzedzenia. Zjawisko to może okazać się nie do powstrzymania (należałoby opracować niezawodny system nadzoru bądź sterować dostępem do owych technologii), wówczas rzeczywiste konsekwencje tego stanu rzeczy mogą przypominać te z katastroficznych filmów science-fiction.
Stopień rozwoju tzw. Sztucznej Inteligencji dynamicznie wzrasta, a w związku z tym rzeczywistość nieobliczalnie się zmienia. Póki co kwestią doboru definicji jest, czy maszyna myśli (czy też są do tego potrzebne emocjonalno-zmysłowe jakości), czy po prostu sprawnie liczy (a tu przewyższa możliwości człowieka wielokroć, poszerzając horyzonty nauki czy biznesu). Któż wie, być może jesteśmy w przededniu zachwiania się antropocentryzmu w posadach.
Alicja Gołyźniak