Warsztaty kroju i szycia
3 kwietnia 2025
-
23 zdjęcia
Od niemal pół roku w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu trwa nauka krawiectwa góralskiego. Dziewięcioro uczestników pod okiem doświadczonego instruktora – Tadeusza Szostaka Berdy zgłębia tajniki szycia tradycyjnych portek góralskich.
Pierwsze zajęcia rozpoczęły się od omówienia programu szkolenia i wprowadzenia w zagadnienia związane z szyciem odzieży regionalnej, ze szczególnym uwzględnieniem góralskich portek.Kolejne warsztaty obejmowały:
- poznanie technologii produkcji sukna, jego rodzajów, właściwości fizycznych oraz różnic między suknem produkowanym ręcznie a fabrycznie, a także omówienie kolorów i grubości tkanin,
- naukę ręcznych ściegów stosowanych w tradycyjnym krawiectwie oraz doboru odpowiednich nici i igieł, a także praktyczne ćwiczenia zszywania poszczególnych elementów portek metodą ręczną i maszynową,
- wykonanie dolnych części nogawek (tzw. zostrzygów) oraz poznanie technik wykończeniowych,
- naukę przyszywania dekoracyjnego sznura do portek podhalańskich (tzw. lampasów), obejmującą rodzaje ściegów, nici i igieł przeznaczonych do tego etapu szycia.
- Każde zajęcia kończyły się zadaniem domowym, którego poprawność była oceniana na kolejnych spotkaniach. Instruktor dzielił się uwagami i praktycznymi wskazówkami, pomagając kursantom doskonalić swoje umiejętności.
Warsztaty odbywają się raz w miesiącu i potrwają do czerwca 2026 roku. Przez ten czas uczestnicy zdobędą pełną wiedzę i praktyczne umiejętności potrzebne do wykonywania tradycyjnej góralskiej odzieży. To niezwykła okazja do nauki i pielęgnowania regionalnego dziedzictwa, które od pokoleń kultywowane jest w sercu Podhala.