Wakacyjny Turniej Strzelecki im. druha Stanisława Flisa
11 lipca 2025
-
15 zdjęć
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Powiatowy Zarząd Ligi Obrony Kraju w Nowym Sączu zorganizowali Wakacyjny Turniej Strzelecki im. druha Stanisława Flisa.
Strzelectwo we współczesnym sokolstwie jest ważną dyscypliną. Cieszymy się, że inicjatywa mogła zostać zrealizowana wspólnie z Powiatowym Zarządem Ligi Obrony Kraju. Upamiętniliśmy tym samym niezwykłą postać druha Stanisława Flisa – drugiego z kolei prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Nowym Sączu, na którego barkach spoczywała militaryzacja gniazda i przygotowanie do spodziewanego zrywu niepodległościowego.Turniej odbył się na terenie strzelnicy LOK w Nowym Sączu. Frekwencja dopisała – nie zabrakło również najmłodszych uczestników strzeleckiej rywalizacji, co stanowi duży sukces tej ponadpokoleniowej inicjatywy. Zawody wspierali druhowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół Sądecczyzna”, a instruktorami i opiekunami strzelców – bez których zawody nie mogłyby się odbyć – byli członkowie policyjnego klubu strzeleckiego przy LOK Nowy Sącz.
Uczestnicy rywalizowali na karabinkach pneumatycznych i broni kulowej. W osobnych kategoriach strzelali uczniowie szkół podstawowych i średnich, kobiety i mężczyźni oraz organizatorzy. W zmaganiach udział wzięli także uczniowie klas mundurowych oraz druhowie sokoli. Na zawody licznie przybyli przedstawiciele gniazd z Nowego Sącza i Grybowa.
W czasie oczekiwania na wyniki przybliżono zgromadzonym biografię druha Stanisława Flisa oraz zarys polskiego czynu niepodległościowego, którego był gorliwym orędownikiem. W budynku strzelnicy przygotowano również wystawę poświęconą Sokolstwu Polskiemu.
W trakcie turnieju druhowie sokoli nawiedzili grobowiec rodzinny Olszewskich i Flisów, gdzie oddano hołd wybitnemu Sokołowi i odmówiono modlitwę za jego duszę.
Prezes Zarządu Powiatowego LOK Stanisław Słaby, wraz z Krzysztofem Gozdeckim i Kamilem Olesińskim – reprezentującym MCK SOKÓŁ – wręczyli nagrody i puchary w sześciu kategoriach indywidualnych.
Strzelecka rywalizacja była dynamiczna i bardzo wymagająca – co potwierdzili liczni uczestnicy. Strzelnica jest nie tylko miejscem nauki i szlifowania kultury obchodzenia się z bronią – to także szkoła odpowiedzialności, społecznej integracji i służby.
Dziękujemy za wspólną rywalizację
Czołem Ojczyźnie!
****
STANISŁAW FLIS (1872–1933) – wybitny działacz niepodległościowy, prawnik, polityk. W latach 1905–1920 sprawował funkcję prezesa sądeckiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Był drugim w kolejności prezesem sokolstwa w grodzie św. Małgorzaty. Organizator oddziałów ćwiczących na modłę wojskową: Stałych Drużyn Sokolich, Sokolich Drużyn Polowych i Drużyn Bartoszowych.
W Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ znajduje się sala, potocznie zwana kominkową, nosząca jego imię, a jego portret można zobaczyć w Izbie Sokolstwa sądeckiej sokolni. To za jego prezesury przy Towarzystwie Gimnastycznym powstał w Nowym Sączu skauting, który z czasem przekształcił się w harcerstwo. Był twórcą „Samarytanina Sokolego” – kursów dla sanitariuszy polowych.
W czasie I wojny światowej sokolnia stała się punktem werbunkowym do Legionów, a także kwaterą dla żołnierzy tej formacji. Z jego rozkazu druhowie i harcerze wstępowali do Legionu Zachodniego i Wschodniego. Dzięki militarnemu przygotowaniu Sokołów i Skautów możliwe było późniejsze zorganizowanie ochotników na odsiecz Lwowa podczas walk z Ukraińcami, a następnie na front wojny polsko-bolszewickiej – do Armii Ochotniczej druha sokolego, Józefa Hallera.
Po zakończeniu prezesury w gnieździe kontynuował działalność naukową w zakresie prawa oraz aktywność polityczną w Stronnictwie Narodowym. Zmarł w 1933 roku. Spoczywa na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana, w grobowcu rodzinnym Olszewskich – nieopodal Krzyża Powstańców, który powstał za jego prezesury z inicjatywy sądeckich Sokołów.