Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

VI Zjazd Karpacki | Dzień 3

3 października 2024 - 112 zdjęcia
Po trzech dniach wspólnych spotkań i świętowania, 29 września 2024 roku, przyszedł czas na pożegnanie. Msza Święta w Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, przemarsz dudziarzy oraz przekazanie laski pasterskiej zakończyły VI ZJAZD KARPACKI organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Dzień rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w ludźmierskim sanktuarium, której towarzyszyła oprawa regionalna. Wprowadzenie duchowego nastroju zapewniła góralska muzyka Podhalanie oraz dziecięcy zespół Jaworzynka z Istebnej. Mszy przewodniczył ks. prałat Władysław Zązel, a homilię wygłosił ks. kustosz Maciej Ścibor.

Po Eucharystii nastąpił jeden z najbardziej widowiskowych momentów dnia — przemarsz blisko 40 dudziarzy ulicami Ludźmierza. Przewodziły im takie dudziarskie sławy, jak Jan Karpiel-BułeckaDorota i Piotr MajerczykowieAndrzej Budz i inni. Dźwięki dud i stroje góralskie stworzyły niezapomnianą atmosferę, odzwierciedlając tradycje pasterskie, które od wieków kształtują życie mieszkańców Karpat.

Pasterska muzyka rozbrzmiały jeszcze ze sceny, którą po dudziarzach zajął słowacki zespół Stana Balaža, z ogniem wygrywając nuty karpackie, ale też melodie żydowskie i romskie.

Następnie starosta wołoski, Józef Michałek odczytał Odezwę Karpacką:

„My, ludzie Karpat zebrani na VI Zjeździe Karpackim w ojczystym Ludźmierzu, w dzień świętego Michała Archanioła, patrona baców, opiekuna sprawiedliwego, wykonawcy planów Bożych względem ziemi i rodzaju ludzkiego.

Pomni tradycji naszych ojców, miłujący górską ziemię, jej przyrodę i krajobraz, zamiłowani w kulturze regionalnej, która stanowi o tożsamości każdego regionu i narodu - zatroskani o dalsze życie i rozwój karpackiej ziemi.

Tu, na progu naszego Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich chcemy przypomnieć, że kultura Karpat jest niejednorodna i rozległa – obejmuje pasma górskie Słowacji, Węgier, Austrii, Czech, Serbii, Rumunii i Ukrainy.

W tej różnorodności przewodzi duch współpracy, tak charakterystyczny dla samych początków zasiedlania tej trudnej i wymagającej ziemi.”

Kolejnym ważnym punktem programu było przekazanie laski pasterskiej, symbolu Zjazdu Karpackiego. Tym razem została ona przekazana Słowakom, którzy planują, aby VII ZJAZD KARPACKI trwał przez cały rok w różnych miejscach kraju. Laskę w imieniu organizatorów przekazali: Monika Gubała – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Małopolskiego, Tomasz Hamerski – starosta Powiatu Nowotarskiego oraz Piotr Gąsienica – zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. W imieniu narodu słowackiego laskę pasterską otrzymali: Ivan Matis z Oravskiej Polhory i Peter Madigar, lider z Tierchowskiej Doliny.

VI Zjazd Karpacki w Ludźmierzu, odbywający się w dniach 27-29 września 2024 roku, był wyjątkowym wydarzeniem, które zjednoczyło uczestników z różnych regionów Karpat, celebrując ich bogate dziedzictwo kulturowe.