Trauma wojenna i siła muzyki – warsztaty | LABIRYNT HISTORII 2024
19 listopada 2024
-
18 zdjęć
19 listopada 2024 roku, w sali im. R. Sichrawy MCK SOKÓŁ, odbyły się wyjątkowe warsztaty zatytułowane „Trauma wojenna i jej następstwa”. Spotkanie, prowadzone przez psychologa Bogdana Kajzera, wzbogacono o niezwykłe występy muzyczne i literackie, które nadały wydarzeniu głęboki, artystyczny charakter.
Było to pierwsze działanie edukacyjne w ramach 19. edycji programu LABIRYNT HISTORII, realizowanego w tym roku pod hasłem: „Memento Varsoviae – hołd dla płonącego miasta. 80. rocznica powstania warszawskiego”. Inicjatywa, stworzona przez dr Marię Molendę – prezes Fundacji Nomina Rosae, od lat angażuje młodzież i społeczność lokalną w odkrywanie ważnych tematów z historii i współczesności, łącząc przekazywanie wiedzy z głębokim, emocjonalnym przeżyciem.W wydarzeniu wzięli udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu, którzy wykazali się imponującą wiedzą historyczną oraz wyjątkowym zaangażowaniem. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję wysłuchać świadectwa ukraińskiej artystki Iryny Hubiak, która opowiedziała o swoich przeżyciach związanych z wojną na Ukrainie. Jej historia była nie tylko świadectwem siły przetrwania, ale także hołdem dla tych, którzy cierpią w wyniku konfliktów zbrojnych. Muzyka na żywo towarzysząca warsztatom była równie poruszająca. Na fortepianie zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Sławomira Cierpika, a tradycyjne melodie bandurowe zinterpretowała Iryna Hubiak. Występy muzyczne nawiązywały do historii znakomitego pianisty Jana Ekierta ps. „Janosik”, męża Danuty Szaflarskiej, który wielokrotnie koncertował podczas powstania, podnosząc na duchu powstańców i cywilów. Wydarzenie wzbogaciły także fragmenty dzieł literackich, które odczytała dr Maria Molenda.
Warsztaty stworzyły przestrzeń do rozmowy na trudny temat traumy wojennej. Bogdan Kajzer, posługując się przykładami zarówno historycznymi, jak i współczesnymi, pomógł uczestnikom lepiej zrozumieć mechanizmy wpływu wojny na ludzką psychikę. Połączenie słowa, muzyki, literatury i świadectw osobistych stworzyło poruszającą atmosferę. Była to wyjątkowa lekcja, która pozwoliła uczestnikom spojrzeć na historię i teraźniejszość z nowej perspektywy.