Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Tradycja przez pokolenia 2024

23 listopada 2024 - 59 zdjęć
W sobotni wieczór, 23 listopada w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ odbyło się kolejne spotkanie z cyklu TRADYCJA PRZEZ POKOLENIA. Zgromadzona publiczność miała okazję poznać bogactwo kulturowe Gminy Ryglice leżącej w zasięgu powiatu tarnowskiego.
Spotkanie rozpoczął wernisaż prac twórców ludowych, który ukazał różnorodność i piękno rękodzieła oraz sztuki inspirowanej tradycjami Gminy Ryglice. Wprowadzenie w świat lokalnej kultury i historii zapewnili gospodarze oraz zaproszeni goście. 

Uroczysty wieczór na sali im. Lucjana Lipińskiego rozpoczął młody heligonista Przemysław Galas. Powitanie gości miało wyjątkowy charakter – Liliana Olech - Zastępca Dyrektora MCK SOKÓŁ, serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych, wyrażając radość z możliwości spotkania w tak licznym gronie i podkreślając znaczenie takich wydarzeń w pielęgnowaniu tradycji oraz kultury regionalnej. O historii i wyjątkowych walorach gminy opowiedział Burmistrz Paweł Augustyn, zwracając uwagę na jej bogate dziedzictwo kulturowe oraz rolę mieszkańców w pielęgnowaniu tradycji. Marta Kozioł - Dyrektor Centrum Kultury w Ryglicach, zaprezentowała najważniejsze inicjatywy artystyczne i kulturalne, które kształtują tożsamość regionu. W trakcie wieczoru nie zabrakło również interesujących opowieści o regionalnych skarbach. Antonii Marcinek - założyciel „Piwnic Antoniego”, z pasją opowiedział o swoich produktach regionalnych, w tym winach i miodach, ale także innych lokalnych specjałach, które od lat z powodzeniem produkuje. Pięknym dopełnieniem wieczoru było wystąpienie Kazimierza Mazura - śpiewaka ludowego, który oczarował publiczność nie tylko pięknym głosem, ale także opowieścią o rodzinnych tradycjach. Temat lokalnych tradycji poruszyła Małgorzata Matug, mówiąc o regionalnej twórczości oraz wyzwaniach związanych z poszukiwaniem i odnajdywaniem autentycznych strojów ludowych. Do rozmowy na zakończenie dołączył Andrzej Nalepka - kierownik Kapeli „W Kuźni u Kowala”, który podzielił się swoimi refleksjami na temat powstania kapeli oraz radości, jaką daje praca z muzyką.

Muzyczny akcent zaprezentowały: Kapela Ludowa ZALASOWIANIE i Kapela Ludowa Z POD DĘBA z Zalasowej, Grupa śpiewacza LUBCOKI z Lubczy, Kapela Ludowa W KUŹNI U KOWALA z Kowalowej, Grupa Kolędnicza Z GWIAZDĄ z Zalasowej.

Wykonanie wspólnie pieśni kończącej wydarzenie spotkało się z ogromnymi brawami publiczności, która domagała się bisu. Artyści docenieni przez widzów wystąpili ponownie, sprawiając, że zakończenie wieczoru było jeszcze bardziej wyjątkowe.

Wydarzenie wzbogaciła promocja regionalnych wydawnictw oraz degustacja lokalnych potraw i produktów wykonanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, które podkreśliły bogactwo kulinarne regionu: KGW z Lubczy, Koło Pań Rygliczanek, KGW z Jonin.

Rozmowę z udziałem gospodarzy wieczoru oraz zaproszonych gości poprowadził Patryk Rutkowski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom z Gminy Ryglice za ich wkład w przygotowanie prezentacji gminy na scenie SOKOŁA.