Terenowe Warsztaty Metodyczne 2024: Więcławice, Łużna
29 października 2024
-
55 zdjęć
W dniach 24 i 25 października 2024 roku odbyły się kolejne spotkania z cyklu Terenowych Warsztatów Metodycznych, podczas których mieliśmy okazję odwiedzić, po raz pierwszy, dwie orkiestry o przeszło stuletniej historii! Warsztaty poprowadzili znakomici tamburmajorzy z nowosądecczyzny – mistrz i jego uczeń.
Piąte z cyklu spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Więcławicach, gdzie muzycy Orkiestry Dętej Hejnał z Więcławic wytrwale ćwiczyli musztrę pod czujnym okiem chor. SG Mateusza Główczyka – tamburmajora Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu. Orkiestrę wyróżnia fakt, że działa nieprzerwalnie już 128 lat! Obecnym dyrygentem i instruktorem tego czterdziestoosobowego zespołu jest Angelika Poznańska. Podczas spotkania muzycy wykazali ogromne zaangażowanie, co przełożyło się na piękne efekty pracy. Tematyka tego warsztatu obejmowała zadania praktyczne, takie jak: dyrygowanie buławą, zmiany kierunku marszu „na bęben”, zwroty, ale również najtrudniejszy element – tzw. zajścia w prawo i w lewo. Ważnym aspektem warsztatu było również omówienie zasad dyscypliny podczas wystąpień oficjalnych oraz zagadnienia dotyczące relacji między muzykami jako grupą, co przekłada się na kształtowanie pozytywnej atmosfery w orkiestrze.Pierwsze działania organizacyjne zmierzające do utworzenia Orkiestry Dęta w Łużnej podjęto w 1912 roku, jednak zespół w pełnym składzie zaczął funkcjonować rok później. Orkiestra ta ma ogromny potencjał, ponieważ jej szeregi w większości wypełnia młodzież, którą do muzykowania zachęcił i nauczył gry na instrumentach dętym sam dyrygent orkiestry – Jan Wypasek. Warsztaty, które odbyły się 25 października, przeprowadził doświadczony muzyk, były tamburmajor i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu – kpt. Stefan Żuk. Podczas spotkania orkiestra wytrwale maszerowała w szkolnej sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Łużnej, ćwicząc musztrę ogólną, w tym m.in. młynek, zwroty w marszu i na postoju oraz doraźne przerwanie gry w marszu. Kapelmistrz zespołu otrzymał również cenne porady dotyczące dyrygowania buławą. Warto zaznaczyć, że była to pierwsza taka okazja, kiedy orkiestra miała możliwość uczestnictwa w profesjonalnych warsztatach z musztry oraz gry w marszu. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie owocowała w przyszłości.
Terenowe Warsztaty Metodyczne w tym roku realizowane są w siedzibach czternastu orkiestr dętych na terenie województwa małopolskiego. Celem spotkań jest praktyczna metodyka pracy muzycznej z zespołem instrumentalnym.
Zachęcamy do rejestracji w roli wolnego słuchacza – wciąż dostępne są wolne miejsca na najbliższe spotkanie terenowe we Włosani, które 3 listopada poprowadzi chor. SG Mateusz Główczyk!
Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj
Zapraszamy!
DOFINANSOWANIE
Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.
Całkowita wartość przedsięwzięcia: 109 696,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 77 500,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Za Kapitanem – marsz!
Zadanie: Terenowe Warsztaty Metodyczne
Projekt „Za Kapitanem – marsz!” obejmuje cykl warsztatów stacjonarnych oraz audiowizualnych nagrań instruktażowych, mających na celu przybliżenie zagadnień dotyczących prowadzenia i funkcjonowania orkiestr dętych, z naciskiem na nowoczesne rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Adresatami projektu są twórcy amatorskiego ruchu muzycznego w Małopolsce: tamburmajorzy, kapelmistrzowie, muzycy oraz instruktorzy grup mażoretkowych, którzy współtworząc sztukę muzyczną – tworzą lokalne życie kulturalne. Projekt ma na celu wsparcie ich działalności oraz udoskonalenie metod pracy i prezentacji orkiestr.