Terenowe Warsztaty Metodyczne 2024: Myślenice, Ciężkowice
24 listopada 2024
-
51 zdjęć
W miniony weekend, w dniach 22 i 24 listopada 2024 roku, odbyły się kolejne spotkania w ramach Terenowych Warsztatów Metodycznych. Tym razem odwiedziliśmy orkiestry w Myślenicach oraz Ciężkowicach.
W piątek spotkaliśmy się z Orkiestrą Reprezentacyjną Miasta i Gminy Myślenice, działającą w ramach Stowarzyszenia Muzycznego FERMATA. Zespół, istnieje od 1920 roku i jest nieodłączną częścią życia kulturalnego Myślenic. Orkiestra nie tylko uświetnia lokalne wydarzenia, ale chętnie promuje również polską kulturę i tradycję na arenie międzynarodowej. Skład zespołu to około 25 muzyków – najmłodszy z nich ma 9 lat, a najstarszy 83 lata! W związku z tym, że muzycy chcieli popracować nad maszerowaniem, do ich siedziby przyjechał kpt. Stefan Żuk. Podczas piątkowego spotkania ćwiczono postawę zasadniczą, swobodną oraz zwroty w prawo i w lewo. Zwracano również uwagę na prawidłowe ustawienie orkiestry w szyku oraz odległości między muzykami. Istotnym punktem było również ćwiczenie marszu zarówno bez gry, jak i z grą – w rytm marsza „Salut”. Warsztaty stanowiły solidną podstawę do dalszej pracy nad musztrą orkiestrową.Natomiast w niedzielę, w remizie OSP w Ciężkowicach, odbyło się spotkanie warsztatowe z ppłk. SG dr. hab. Stanisławem Strączkiem. Orkiestra w Ciężkowicach, założona w 1908 roku w odpowiedzi na aspiracje niepodległościowe, może poszczycić się długą, nieprzerwaną tradycją. Obecnie jej kapelmistrzem jest Andrij Draznycia, zaś tamburmajorem Tomasz Tabaszewski. W ostatnich latach orkiestra odmłodziła swój skład – jej trzon stanowią obecnie muzycy w wieku 14-18 lat. Podczas warsztatów pracowano nad budową programu koncertowego oraz doborem repertuaru. Skupiono się na problemach wykonawczych i odtwórczych podczas wykonywania dwóch utworów Richarda Straussa: „Annen Polka” oraz „Marsz Radetzkiego”. Ważnym elementem spotkania było doskonalenie intonacji oraz brzmienia orkiestry. W tym roku muzycy pracowali już nad warsztatem poszczególnych sekcji, jednak brakowało jeszcze spotkania tutti, stąd Terenowe Warsztaty Metodyczne były piękną klamrą zamykającą tegoroczną działalność i podsumowaniem wszystkiego czego udało się nauczyć.
Choć warsztaty w Myślenicach i Ciężkowicach zakończyły cykl spotkań z udziałem wolnych słuchaczy, to ostanie wydarzenie w ramach Terenowych Warsztatów Metodycznych 2024 odbędzie się 28 listopada w Korzkwi. Zachęcamy do śledzenia relacji z tego dnia!
DOFINANSOWANIE
Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.
Całkowita wartość przedsięwzięcia: 109 696,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 77 500,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Za Kapitanem – marsz!
Zadanie: Terenowe Warsztaty Metodyczne
Projekt „Za Kapitanem – marsz!” obejmuje cykl warsztatów stacjonarnych oraz audiowizualnych nagrań instruktażowych, mających na celu przybliżenie zagadnień dotyczących prowadzenia i funkcjonowania orkiestr dętych, z naciskiem na nowoczesne rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Adresatami projektu są twórcy amatorskiego ruchu muzycznego w Małopolsce: tamburmajorzy, kapelmistrzowie, muzycy oraz instruktorzy grup mażoretkowych, którzy współtworząc sztukę muzyczną – tworzą lokalne życie kulturalne. Projekt ma na celu wsparcie ich działalności oraz udoskonalenie metod pracy i prezentacji orkiestr.