Terenowe Warsztaty Metodyczne 2024: Korzkiew
28 listopada 2024
-
15 zdjęć
28 listopada 2024 roku, odbyło się już ostatnie spotkanie w ramach Terenowych Warsztatów Metodycznych. Cykl spotkań w siedzibach małopolskich orkiestr dętych zakończyła Orkiestra Korzkiew.
Orkiestrę założył w 1914 roku wybitny krakowski dyrygent – Edward Maj. Obecnie rolę kapelmistrza i instruktora pełni Michał Kwiatkowski. Zespół liczy około 25 muzyków w różnym wieku. Większość z nich rozwija swoje umiejętności właśnie tutaj, co tworzy wyjątkową atmosferę wspólnego uczenia się i wzajemnej inspiracji. Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności biorąc udział w uroczystościach gminnych i parafialnych. Warsztaty przeprowadził doświadczony muzyk, dyrygent oraz tamburmajor – chor. SG Mateusz Główczyk. Było to wyjątkowe spotkanie, ponieważ, jako jedyne z czternastu Terenowych Warsztatów Metodycznych dotyczyło próby w sekcji instrumentów dętych drewnianych. Warsztaty podzielono na dwa sety: najpierw próba odbyła się w sekcji klarnetów, a później w sekcji saksofonów. Schemat pracy dla obu tych grup był podobny – rozpoczął się od strojenia instrumentów, a potem realizowano zadania muzyczne, które przyczyniają się w znacznej mierze do poprawy brzmienia oraz intonacji. Do tego posłużono się podręcznikiem Józefa Pawłowskiego pt. „Ćwiczenia Orkiestrowe na Zespoły Dęte”. Prowadzący zwracał uwagę na dynamikę i artykulację. Efekt tej skrupulatnej pracy był obiecujący – klarneciści na koniec swojej próby wykonali „Dumkę na dwa serca” – uwzględniając wszystkie elementy dzieła muzycznego, a saksofoniści poprawnie wykonali kilka taktów nowego utworu jakim był „Gonna Fly Now”. Dzięki zaangażowaniu zarówno uczestników, jak i prowadzącego, warsztaty stały się cennym doświadczeniem, które – mamy nadzieję – będzie owocowało w przyszłości.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w Terenowych Warsztatach Metodycznych. Do zobaczenia na kolejnych muzycznych inicjatywach!
DOFINANSOWANIE
Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.
Całkowita wartość przedsięwzięcia: 109 696,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 77 500,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Za Kapitanem – marsz!
Zadanie: Terenowe Warsztaty Metodyczne
Projekt „Za Kapitanem – marsz!” obejmuje cykl warsztatów stacjonarnych oraz audiowizualnych nagrań instruktażowych, mających na celu przybliżenie zagadnień dotyczących prowadzenia i funkcjonowania orkiestr dętych, z naciskiem na nowoczesne rozwiązania technologiczne i proekologiczne. Adresatami projektu są twórcy amatorskiego ruchu muzycznego w Małopolsce: tamburmajorzy, kapelmistrzowie, muzycy oraz instruktorzy grup mażoretkowych, którzy współtworząc sztukę muzyczną – tworzą lokalne życie kulturalne. Projekt ma na celu wsparcie ich działalności oraz udoskonalenie metod pracy i prezentacji orkiestr.