Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Symfonie anielskie. Jak to dawniej dzieciąteczku śpiewano

23 stycznia 2023 - 26 zdjęć
„Jesus refulsit omnium” to łacińska pieśń autorstwa św. Hilarego, która uznawana jest za najstarszą kolędę na świecie. Jej powstanie datuje się na IV wiek, kiedy to zaczęto obchodzić Święta Bożego Narodzenia. W polskiej tradycji takim utworem jest „Zdrów bądź królu Anielski”, którego tekst został zapisany w zbiorze kazań Jana Szczekany, pochodzącym z 1424 roku.
Długowieczna tradycja wykonywania kolęd oraz pastorałek, które w odróżnieniu od tych pierwszych mają charakter ludowy, nie religijny, pozwoliła na powstanie szerokiej gamy bożonarodzeniowych utworów, których tworzenia podejmują się również współcześni kompozytorzy.

Wykonywanie kolęd jest nieodłącznym elementem oraz atrybutem okresu Bożego Narodzenia, który w polskiej tradycji powoli dobiega końca.

W ubiegłą sobotę, 21 stycznia 2023 roku, w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu odbył się koncert pt. „Symfonie anielskie. Jak to dawniej dzieciąteczku śpiewano”, w wykonaniu krakowskiego zespołu FLORIPARI Muzycy Wawelscy.

FLORIPARI to Zespół Muzyki Dawnej, który specjalizuje się w wykonywaniu głównie polskiej, dawnej sztuki muzycznej. Artyści grają na historycznych instrumentach, prezentując tym samym dawne techniki wykonawcze.

Podczas sobotniego koncertu można było usłyszeć i zobaczyć takie instrumenty, jak: lira korbowa, wiola da gamba, portatyw, wirginał, psalterion, renesansowe i barokowe instrumenty dęte oraz dawne instrumenty perkusyjne. Wykonywane na nich utwory zachwycały bogactwem barw i głębią brzmienia, charakterystyczną dla muzyki renesansu czy baroku. Partie wokalne wykonywane były przez Marię Klich, sopranistkę obdarzoną ciepłą i łagodną barwą głosu.

Szczególną uwagę należy też zwrócić na instrumentalistów, którzy dzięki swojej wrażliwości, profesjonalizmowi oraz wyróżniającemu się warsztatowi wykonawczemu, pozwolili sądeckiej publiczności poczuć klimat epoki, z której pochodził dany utwór.

Repertuar koncertu obejmujący dawne kolędy i pastorałki podzielony był na cztery części: „W klasztorze”, „Na dworze”, „W wiejskiej chacie”, „Zebrane w podróży”. Każda z części opatrzona była ciekawym wprowadzeniem i komentarzem lidera zespołu, Aleksandra Tomczyka.

Artyści wykonali różnorodne pod względem charakteru i pochodzenia utwory, które pozwalały na prezentacje walorów i możliwości poszczególnych instrumentów. Zabrzmiały liryczne i wzruszające oraz wesołe i taneczne kolędy i pastorałki.

Koncert Muzyków Wawelskich był ucztą dla miłośników muzyki, sztuki i historii, a przede wszystkim dla osób, które jeszcze przez chwilę chciały poczuć klimat Świąt Bożego Narodzenia.
Agata Życzyńska