Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Spotkanie z ofiarodawcami zbiorów archiwum kwartalnika „Tatrzański Orzeł”

29 kwietnia 2024 - 18 zdjęć
W czwartek, 25 kwietnia, w Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbyło się spotkanie z ofiarodawcami zbiorów archiwum „Tatrzańskiego Orła”, które staraniem Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych.
Kwartalnik „Tatrzański Orzeł” założony został w 1947 roku w Passaic w stanie New Jersey w USA, przez góralskiego emigranta z Ostrowska na Podhalu – Jana W. Gromadę. W kolejnych latach obowiązki redakcyjne przejęli córka i syn pana Jana: Janina Gromada-Kedroń i prof. Tadeusz Gromada. 

Spotkanie rozpoczęło się występem kapeli góralskiej Podhalanie i przywitaniem zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. ks. Władysław Zązel oraz regionaliści: Wanda Szado-Kudasik oraz Marcin Kudasik, Marta i Mateusz Nędza-Kubiniec, Anna i Andrzej Jakubiec, Małgorzata i Tomasz Słodyczka, Lucyna Galica-Jurecka i Krystyna Krzemińska – córki Wincentego Galicy oraz Barbara Balicka. Następnie zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ – Piotr Gąsienica przywitał przybyłych zza Wielkiej Wody: Janinę Gromadę-Kedroń wraz z bratankami, m.in. synem profesora Tadeusza Gromady, i przybliżył zgromadzonym historię sprowadzania archiwum „Tatrzańskiego Orła” do Polski. Zostały wręczone upominki i podziękowania wyszyte na pamiątkę spotkania. Profesor Anna Mlekodaj opowiedziała jak wyglądała praca nad archiwizacją zasobów, najpierw w USA, a później w Instytucie. Odbyła się również projekcja części filmów z lat 60-tych ubiegłego wieku pochodzących z zasobów „Tatrzańskiego Orła”. Na koniec spotkania przybyli goście podzielili się swoimi wspomnieniami i opowieściami dotyczącymi kwartalnika oraz jego założyciela.