Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Spotkanie „Górale i Niepodległość”

26 marca 2024 - 15 zdjęć
W Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu, 22 marca, odbyło się spotkanie zatytułowane „Górale i Niepodległość”. W dyskusji wzięli udział historycy Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Armii Krajowej, nauczyciele oraz członkowie Związku Podhalan.
Bronisław Chowaniec-Lejczyk przybliżył historię sześciu braci Kupców pochodzących z Poronina, którzy udzielali się w walce konspiracyjnej i z tego powodu trafili do obozu koncentracyjnego.

Natomiast historyk i regionalista z Zakopanego, Lesław Dall, w swoim wystąpieniu skupił się na mieszkańcach Podhala, którzy walczyli w Legionach Polski w latach 1914-1918.

Na spotkaniu nie obyło się bez poruszenia trudnego dla Górali tematu jakim jest Goralenvolk. Wojciech Szatkowski zestawił sylwetki zdrajców ze sylwetkami bohaterów, którymi byli kurierzy tatrzańscy. Mówił również o kenkartach góralskich, czyli niemieckich dokumentach tożsamości wydawanych nieniemieckim mieszkańcom. Temat ten kontynuował Arkadiusz Bąk – kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum AK. Zaprezentował przykłady dwóch miejscowości: Szczawnicy i Krościenka nad Dunajcem, które w znacznym stopniu różniły się od siebie. W pierwszej z nich była prowadzona bardzo silna akcja propagandowa, natomiast w Krościenku, dzięki ówczesnemu wójtowi Władysławowi Grotowskiemu, sytuacja była zupełnie odwrotna.

O Konfederacji Tatrzańskiej, organizacji ruchu oporu działającej w czasie II wojny światowej na Podhalu, opowiadał dr Maciej Korkuć z Instytutu Pamięci Narodowej. Doktor w swojej wypowiedzi przybliżył również postać Augustyna Suskiego, współtwórcy Konfederacji.

Dalsza część spotkania dotyczyła kurierów tatrzańskich, dzięki którym, na co zwrócił uwagę dr Wojciech Frazik z IPN, udało się zachować ciągłość kontaktu polskiego podziemia z rządem w Londynie.

Na koniec zaproponowano, aby podobne wydarzenie zorganizować również w Zakopanem, aby i tatrzańska młodzież mogła poznać rolę Górali w walce o swoją Ojczyznę.


Obszerną relację ze spotkania można również znaleźć na stronie partnera wydarzenia: gazetakrakowska.pl