Spotkanie członków IGF World Folklore Union
28 marca 2023
-
38 zdjęć
W dniach 23-26 marca przedstawiciele 10 państw – członków IGF World Folklore Union odwiedzili Sądecczyznę. Reprezentowane były: Włochy, Francja, Rumunia, Cypr, Wietnam, Izrael, Litwa, Serbia, Słowacja i Ukraina. Celem wizyty było przede wszystkim spotkanie zarządu tej organizacji.
Odbyło się ono w sobotę 25 marca w MCK SOKÓŁ, które jest członkiem IGF od 2013 roku. W 2019 roku przedstawicielka Polski w IGF Małgorzata Broda weszła do zarządu, którego spotkania odbywają się kolejno u poszczególnych członków.Na początku obrad goście poznali krótki rys historyczny na temat budynku SOKOŁA i Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ w Nowym Sączu. Zaprezentowano też działalność Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ z akcentem na projekty służące zachowaniu i promocji niematerialnego dziedzictwa kultury tradycyjnej.
Zarząd IGF podczas spotkania dyskutował o bieżących projektach organizacji takich jak Karawana Folkloru (objazdowy festiwal z udziałem śpiewaków ludowych, którzy koncertują przez dwa tygodnie na trasie od Rumunii do Hiszpanii) oraz IGF Gold Stars – dorocznych nagrodach przyznawanych przez organizację wybitnym osobowościom świata kultury tradycyjnej. Nagroda ta cieszy się wysokim prestiżem i jest w środowisku nazywana „Oscarem folkloru”. Z radością informujemy, że na spotkaniu w Nowym Sączu zarząd IGF podjął decyzję o jej przyznaniu 6 laureatom, pośród których znalazła się wybitna osobowość z Małopolski. Julia Doszna – łemkowska pieśniarka, edukatorka i popularyzatorka kultury Łemków odbierze nagrodę na początku maja w Satu Mare w Rumunii. Poprzednimi polskimi laureatami „Oscarów folkloru” są Krzysztof Trebunia Tutka i Małgorzata Broda.
Wizyta członków IGF World Folklore Union była też okazją do promocji naszego regionu. Goście odwiedzili wiele miejsc w Południowej Małopolsce oraz jej stolicę – Kraków. Poznawali piękno krajobrazu, najcenniejsze zabytki, rozmaite instytucje kultury. Kosztowali wód mineralnych i tradycyjnych potraw. Uczestniczyli w koncertach muzyki ludowej i prezentacjach zespołów. Wszystko to było możliwe dzięki wsparciu Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, który przyjął patronat nad wydarzeniem.
Wielką życzliwość i gościnność okazali również samorządowcy Sądecczyzny: prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, burmistrz Muszyny Jan Golba oraz burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.
Goście byli pod wrażeniem nie tylko naturalnych i historycznych bogactw Małopolski, ale również poziomu rozwoju regionu, gospodarności i wyobraźni zarządzających nim samorządów, a przede wszystkim aktywności społeczności lokalnych w dziedzinie zachowania i kontynuacji dziedzictwa. Jego różnorodność i bogactwo zostały zauważone i docenione.