Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

SOKÓŁ NA SZLAKACH NIEPODLEGŁOŚCI: „Śladem zbrojnej walki z totalitaryzmami”

28 kwietnia 2025 - 26 zdjęć
Za nami kolejna edycja spotkania z historią w plenerze, tym razem zorganizowanej w kwietniowej aurze pod hasłem „Śladem zbrojnej walki z totalitaryzmami”.
Kapryśna aura kwietnia wymogła przesunięcie wydarzenia SOKÓŁ NA SZLAKACH NIEPODLEGŁOŚCI kilka dni później od planowanego, nie mniej wynagrodziła nas wspaniałą pogodą w dniu startu, w poniedziałek 28 kwietnia.

Punktem docelowym spotkania była malownicza Polana Maliniki w Paśmie Jaworzyny Krynickiej Beskidu Sądeckiego. Tegoroczne spotkanie zaadresowane było głównie do młodzieży szkolnej, na poranne spotkanie informacyjne przybyli zgłoszeni uczniowie Gminy Nawojowa wraz z opiekunami. Grupę podzielono na kilka części w związku z quizem, który swój finał miał mieć właśnie na wspomnianej polanie.

Uczestnicy dostali mapy i pytania, a także elementy historycznego wyposażenia, tak aby samodzielnie docierając do celu podróży mogli poczuć się jak członkowie konspiracji niepodległościowej. Spotkanie było okazją  do zapoznania się z  lokalnymi historiami oraz wspomnieniami konspiratorów, była to niezwykła podróż do kraju opanowanego niegdyś przez dwa zbrodnicze i obce totalitaryzmy; rosyjski komunizm i niemiecki nazizm. Odpowiadaliśmy sobie na pytania związane z sensem i wpływem zbrojnej konspiracji na okupanta, na samą naturę i strukturę konspiracji, rozmawialiśmy o życiu codziennym mieszkańców zaangażowanych w dzieło oporu. Najważniejsze jednak było spotkanie z miejscami wydarzeń i potomkami osób pracujących, walczących i ryzykujących własne życie dla sprawy solidarności wobec obcej przemocy.

Nie omieszkaliśmy pokazać uczestnikom najbliższej okolicy Malinik, która obfituje w tablice informacyjne i szlaki edukacyjne, nieopodal bowiem znajduje się Pietrzykówka, będąca areną zasadzki komunistów na odział Mieczysława Janczaka „Beskida” w 1946 r., nie wiele dalej znajdują się kwatery partyzanckie na Małej Dolinie u rodziny Buczków i Rogowskich. Sam trakt na Maliniki to swoista żywnościowa droga dla konspiratorów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, wiódł on od atakowanego młynu „Na Piaskach” do ostatnich gospodarstw na polanie u Jana Janczaka ps. „Jamka”. Na Malinikach, gdzie znajduje się ostatnia tablica „Ścieżki Leśnych” na trakcie Szlaku Sądeckich Żołnierzy Wyklętych, odbył się finał quizu historycznego, w którym nagrodziliśmy tradycyjnie uczestników. Tam też opowiedzieliśmy historię miejsca i jego niezwykłej roli w naszej niedawno minionej historii. Niegdyś zamieszkana ostoja w głębokim lesie była magazynem żywności dla żołnierzy konspiracji antyniemieckiej i antykomunistycznej. Po dziś dzień o dawnych mieszkańcach świadczą ślady po zabudowaniach „Jamki” opisywanych przez starosądeckich konspiratorów Tadeusza Czecha w książce „Tym groźniejszy, że zdecydowany zginąć”, pozycji praktycznie w szkołach Sądecczyzny nieznanej. Spotkanie nasze zakończyło się tradycyjnie biwakiem i wspólną biesiadą, tym jednak odróżniającą się od zwykłego spotkania, bo pełnego szczerego szacunku do naszych odważnych przodków.