Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Refractions: voices of light & dark – spektakl taneczny z Kalifornii

23 kwietnia 2025 - 78 zdjęć
Wieczór 23 kwietnia 2025 roku w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ był wyjątkowym spotkaniem z tańcem współczesnym w najlepszym wydaniu. Uniwersytecka Grupa Taneczna UCSB z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara zaprezentowała spektakl „Refractions: voices of light & dark” (pol. „Załamania: Głosy Światła i Ciemności”) – wielowymiarowy program łączący ruch, światło i wizualne narracje, który przyciągnął uwagę widzów już od pierwszych chwil.
Zespół złożony z dziewięciu tancerek przedstawił różnorodne choreografie stworzone przez sześciu twórców – od nastrojowych interpretacji, po śmiałe eksperymenty formalne. Każda część programu opowiadała inną historię, wykorzystując nie tylko taniec, ale również projekcje multimedialne. Widzowie mogli doświadczyć emocji na wielu poziomach – od zachwytu estetyką, po głęboką refleksję nad tematem światła i ciemności.

Szczególnie mocno zapadła w pamięć choreografia Delili Moseley zatytułowana „Maenad”. Inspiracja mitologią grecką połączona z współczesnymi technikami tanecznymi stworzyła obraz silnych, tajemniczych postaci, których ekspresja i dynamika były niemal hipnotyzujące. Kontrastem dla tego występu była oniryczna praca Christiny McCarthy, „Dream”, która wprowadziła publiczność w surrealistyczny świat pełen nostalgicznych rekwizytów i abstrakcyjnych dźwięków.

Nie zabrakło również lżejszych akcentów. Brandon Whited w swojej kompozycji „ARENA” zaprezentował subtelny humor i eksperymentalną formę, która przyciągała uwagę swoją prostotą i precyzją. Z kolei Meredith Ventura w utworze „Curio” zainspirowanym tańcem kabaretowym lat 20. i 30. pokazała, jak taniec może prowokować do przemyśleń na temat estetyki i norm.

Publiczność nagradzała każdy występ gromkimi brawami, co było najlepszym dowodem na to, że spektakl trafił w gusta odbiorców. Różnorodność stylów i tematów, połączona z wybitną techniką tancerzy i przemyślaną oprawą wizualną, sprawiły, że wieczór był wyjątkowym doświadczeniem artystycznym.

Uniwersytecka Grupa Taneczna UCSB pokazała, że sztuka taneczna nie zna granic – ani tych geograficznych, ani stylistycznych. To był wieczór pełen inspiracji, który pozostawił widzów z poczuciem uczestnictwa w czymś naprawdę unikalnym.

Agata  Życzyńska