Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Rabunek polskiej tożsamości

15 maja 2025 - 15 zdjęć
15 maja w sali im. Danuty Szaflarskiej Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ odbyło się spotkanie z dr Magdaleną Ogórek pt. „Rabunek polskiej tożsamości”. Była to okazja do zapoznania się z nierozliczoną kartą II wojny światowej w kontekście utraconych polskich dzieł kultury.
Mniej znana działalność autorki, poza medialnym wizerunkiem, determinuje ją do wciąż nowych poszukiwań i stanowi jej prawdziwą pasję. Dr Magdalena Ogórek to pozaekranowa aktywistka zaangażowana w odzyskiwanie zagrabionych przez Niemców i ich sojuszników dóbr kultury, wykładowczyni akademicka oraz autorka wielu artykułów historycznych i książek, m.in. „Król Olch”, „Kat kłania się i zabija” oraz „Lista Wächtera – generał SS, który ograbił Kraków”.

Wraz z autorką gościliśmy krakowskiego historyka sztuki –  Miłosza Chorodyskiego, artystę, pisarza, reportażystę, reżysera i realizatora filmowego.

Spotkanie odbyło się pod hasłem „Rabunek polskiej tożsamości” i promowało książkę „Król Olch”. W jej kontekście autorka przywołała stratę blisko półtora miliona dzieł sztuki z okupowanej przez Niemców Polski, podkreślając: „Te wytwory polskiej kultury, obrazy, rzeźby i cenne przedmioty są ostatnimi jeńcami wojennymi, którzy jeszcze nie wrócili do domu”.

Głównym motywem spotkania była kwestia rabunku polskich dóbr kultury na terenie okupowanej Polski, a w szczególności – w Małopolsce, czego dotyczy książka „Król Olch”.
Pomimo upływu czasu, w XXI wieku nadal nie rozliczono sprawców tych zbrodni wobec dziedzictwa kulturowego. Dziś wiele ze skradzionych zbiorów znajduje się w rękach prywatnych – często należących do rodzin członków niemieckich nazistowskich formacji, także z Austrii i innych kolaborujących krajów Europy Zachodniej, takich jak np. Holandia.

W kontekście wyjątkowo cennych obrazów przechodzących z rąk do rąk, autorka zwraca uwagę na obojętność antykwariuszy i kolekcjonerów, podkreślając: „…te obrazy mają krew na ramach…”.

Na zakończenie spotkania dyrektor MCK SOKÓŁ – Andrzej Zarych – wraz z dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej – Aliną Marek – oraz zastępcą dyrektora – Iwoną Mularczyk – wręczyli dr Magdalenie Ogórek kwiaty i upominki.

Spotkanie stanowiło wartościową lekcję historii. Wyjątkowy sposób przekazu, połączony z ogromną pasją, skłonił uczestników do refleksji nad tragicznym uszczerbkiem, jaki poniosła współczesna polska kultura.