Pogórzańskie impresje
10 października 2023
-
30 zdjęć
W poniedziałek 9 października 2023 r. w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu za sprawą Gorlickiego Centrum Kultury przenieśliśmy się do pogórzańskiej wsi, by towarzyszyć wykonawcom spektaklu „Pogórzańskie impresje” w niezwykle barwnej i nasyconej emocjami podróży przez cztery pory roku i wszystkie etapy życia człowieka od narodzin, aż do śmierci.
W widowisku, które doskonale wyreżyserował oraz wykonał przepiękną, wręcz realistyczną scenografię Tomasz Tajak wystąpili członkowie Regionalnego Zespołu Tanecznego „Pogórzanie”, Grupy Teatralnej Otwarte Drzwi oraz zaproszeni do współpracy aktorzy, również ci najmłodsi – pracujący na co dzień m.in. w Dziecięcej Grupie Teatralnej „Być może”. Ogromnym walorem spektaklu była muzyka na żywo, którą wykonywała kapela w składzie Joanna Augustyn – klarnet, Marcelina Jędrzejowska – skrzypce, Dariusz Malisz – kontrabas, Stanisław Malisz – akordeon, Gabriela Zagórska – skrzypce oraz Małgorzata Oczko na wiolonczeli. Muzyka, która w pewien sposób zastąpiła dialogi w spektaklu, sugestywnie przeprowadziła widza przez wszystkie możliwe ludzkie emocje, towarzyszące zarówno chwilom radości (zaślubiny, narodziny dziecka) i smutku (pogrzeb), jak i pracy, zabawie. Ten emocjonalny obraz życia dopełniły teksty piosenek „Dwa serduszka”, „Zachodźże słoneczko”, „O Gwiazdeczko coś błyszczała”, które w spektaklu zinterpretowała solistka Maja Miś.W warstwie fabularnej „Pogórzańskie impresje” to zbiór obrazów przedstawiających rodzimą obrzędowość, która pozwala widzowi lepiej zrozumieć życie społeczności lokalnej, tak ściśle związane z cyklami natury i dorocznymi praktykami. Wykonawcy, poprowadzeni również przez choreografkę tańca ludowego Agnieszkę Mosoń-Malisz, poprzez śpiew i taniec regionalny, zaprezentowali pełne symboliki bogactwo tradycyjnych zwyczajów towarzyszących znanym świętom kościelnym, ale nie pomijając przy tym codziennych czynności jak sprzątanie, gotowanie czy ululanie do snu wszędobylskich i skorych do zabawy – w tym wypadku najmłodszych wykonawców widowiska.
Na zakończenie spotkania, w imieniu organizatora głównego wydarzenia – dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury Janusz Zięba podziękował artystom za to „że zabrali nas do swojego domu, że zgromadzili nas przy stole, że opowiedzieli nam o życiu, niekiedy trudnym, niekiedy smutnym, ale jakże pięknym”.
Ciepłe słowa do uczestników skierował również dyrektor MCK SOKÓŁ Andrzej Zarych, który nie krył wzruszenia, wyrażając też wdzięczność, że to właśnie nowosądecki SOKÓŁ stał się w tym wyjątkowym dniu niejako domem dla pracowników Gorlickiego Centrum Kultury, którzy w czasie remontu swojej siedziby, to właśnie naszą instytucję wybrali na partnera projektu „Pogórzanie – barwy tradycji”.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska 2023 przygotowała Dominika Tajak – wicedyrektor GCK, koordynator wydarzenia, którą w realizacji spektaklu wspierała inspicjentka Aldona Strugała Piórkowska oraz cały zespół gorlickiej instytucji.
W spektaklu wystąpili:
- dorośli:
Ryszard Bara, Aleksandra Bargieł, Ewa Blicharz, Bogusława Buraś, Maria Cetnarowska, Jerzy Forczek, Stanisława Forczek, Anna Gierut, Marcin Labut, Maria Malisz, Agnieszka Mosoń-Malisz, Ewa Mól, Jan Orchel, Wiktor Roja, Karol Roja, Mirosław Wilczkiewicz, Tadeusz Wszołek, Anna Zabawa, Katarzyna Zastępa, Aneta Ziółkowska, Mariola Janowska-Harkawy, Maria Guzik, Grażyna Klim, Stanisława Zagata, Anna Konopka, Aleksander Szufa, Piotr Chałupka, Andrzej Szufa, Wiesław Guzik - dzieci:
Franciszek Kamiński, Hanna Kamińska, Kaja Piórkowska, Antoni Rejman, Hanna Tajak, Eryk Tuman, Kalina Wszołek, Antonina Wróbel
ORGANIZATORZY
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023