Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze” w Częstochowie

2 maja 2025 - 80 zdjęć
Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze” rozpoczęło swoją wędrówkę po Polsce. 2 maja 2025 roku zabrzmiało na jasnogórskich Błoniach w Częstochowie, wpisując się w uroczystości dziękczynne za peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiego w polskich diecezjach przez ostatnie 40 lat.
Oratorium przywołuje postać kard. Stefana Wyszyńskiego i jego pobyty na Podhalu, gdzie na Bachledówce w latach 1967-73. spędzał wakacje. Posługują tam paulini, a gdzie biali zakonnicy, tam i szczególnie czczona jest Matka Boska Jasnogórska.

Tegoroczne wykonanie zgromadziło na jasnogórskich Błoniach tłumy wiernych i miłośników muzyki.

Wystąpili: Orkiestra Sinfonia Carpathia pod batutą Sebastiana Perłowskiego, Chór Silesian Chamber Choir Ad Libitum, soliści: Sylwia Banasik-Smulską i Emil Ławecki, Kapela góralska Krzysztofa Czecha oraz Chór góralski „Ku Górze”. Narratorem wydarzenia był Piotr Gąsienica – Zastępca Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Koncert poprowadziła Hanka Rybka – znana artystka i popularyzatorka kultury góralskiej.

Autorką libretta, inspirowanego nauczaniem bł. kard. Wyszyńskiego, jest regionalna poetka i naoczny świadek pobytów Prymasa Tysiąclecia na Bachledówce – Zofia Truty. Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak, członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Całość składa się z 12 pieśni i 10 narracji. Oratorium przypomina duchowy testament bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Sursum corda, w górę serca. Z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze - nigdy w dół”. Jest to jego przesłanie o Ojczyźnie, patriotyzmie, rodzinie i naszym życiu w jego wymiarze społecznym.

Oratorium „Równoj ku Górze” to nie tylko muzyczne dzieło, ale także żywe świadectwo łączenia wiary, tradycji i sztuki. Kolejne jego wykonania pozwalają zarówno artystom, jak i słuchaczom, odkrywać na nowo bogactwo przesłania Prymasa Tysiąclecia oraz piękno kultury Podhala.