Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Najpiękniejsze Modlitwy Operowe | IUBILAEI CANTUS 2024

13 listopada 2024 - 27 zdjęć
13 listopada, w majestatycznych wnętrzach kościoła św. Kazimierza w Nowym Sączu, w ramach jubileuszowego XXX Sądeckiego Festiwalu Muzycznego IUBILAEI CANTUS, odbył się wyjątkowy koncert pt. „Najpiękniejsze modlitwy operowe”. Wieczór, poprowadzony z wielką erudycją przez Stefana Müncha, zgromadził melomanów pragnących doświadczyć wzruszeń, jakie niesie muzyka sakralna i duchowa. Wspaniały sopran Kariny Skrzeszewskiej oraz mistrzowska gra prof. dr hab. Jolanty Skorek-Münch stworzyły niezapomnianą atmosferę, łącząc piękno opery z mistycznym wymiarem modlitwy.
Repertuar koncertu składał się z modlitw operowych – muzycznych pereł, które oddają głębię ludzkich emocji i odzwierciedlają transcendentalne poszukiwania artystów. Usłyszeliśmy m.in. poruszającą „Casta Diva” z opery Norma Belliniego, żałobną modlitwę Eurydyki z Orfeusza i Eurydyki Glucka, monumentalne „Su me morente, esanime” z Nabucco Verdiego, a także intymną i przejmującą modlitwę Suor Angeliki z opery Pucciniego. Była to starannie dobrana paleta utworów, która ukazała pełne spektrum emocji – od majestatycznej siły po delikatność i żarliwość.

Karina Skrzeszewska, znana ze swojej wyjątkowej wrażliwości interpretacyjnej, zachwyciła publiczność techniczną perfekcją oraz głębią ekspresji. Jej sopran, o pełnym i jedwabistym brzmieniu, wypełnił przestrzeń kościoła św. Kazimierza, tworząc atmosferę niemal mistyczną. W „Casta Diva” jej frazowanie i subtelna kontrola dynamiki sprawiły, że każdy dźwięk brzmiał jak modlitwa wznoszona ku niebu. Natomiast w interpretacji modlitwy Suor Angeliki artystka oddała cały dramat i rozdarcie bohaterki – był to moment, który wielu słuchaczy zapamięta jako punkt kulminacyjny koncertu.

Równorzędną bohaterką wieczoru była Jolanta Skorek-Münch, której gra na fortepianie stanowiła idealne dopełnienie wokalu. Pianistka wykazała się nie tylko imponującą techniką, ale także niezwykłym wyczuciem dramaturgii i subtelności frazy. Jej interpretacje nie były jedynie akompaniamentem, lecz pełnoprawnym elementem narracji – w niektórych momentach niemal malarsko oddawała nastroje i emocje, jakie towarzyszyły bohaterom operowych modlitw.

Koncert poprowadził Stefan Münch, którego pełne wiedzy i pasji komentarze pozwoliły publiczności jeszcze głębiej zrozumieć zarówno prezentowane dzieła, jak i ich kontekst.

Publiczność nie kryła wzruszenia. Owacje na stojąco były naturalnym zwieńczeniem tego wyjątkowego wydarzenia. Warto podkreślić, że koncert „Najpiękniejsze modlitwy operowe” doskonale wpisał się w charakter XXX Sądeckiego Festiwalu Muzycznego IUBILAEI CANTUS.

To był wieczór pełen wzniosłości, który przypomniał, jak wielką moc ma muzyka w poruszaniu najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy. Dzięki niezwykłym artystom i starannie dobranemu repertuarowi mogliśmy poczuć się bliżej tego, co nieuchwytne i wieczne, a koncert „Najpiękniejsze modlitwy operowe” stał się chwilą niezwykłego skupienia, wzruszenia i reflekcji.


Agata Życzyńska


DOFINANSOWANIE

Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.

Całkowita wartość przedsięwzięcia: 131 242,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 99 120,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: XXX Sądecki Festiwal Muzyczny IUBILAEI CANTUS

Celem projektu „XXX Sądecki Festiwal Muzyczny IUBILAEI CANTUS” jest przypominanie ważnych dla Nowego Sącza, regionu, a także dla całego kraju rocznic. W ramach wydarzenia zaplanowanych zostało 5 koncertów oraz 1 spektakl. Festiwal jest skuteczną formą promocji regionu, kształtuje kompetencje kulturowe oraz wpływa na rozwój gospodarki i turystyki.