Muzyczne podróże po Europie. Ahoj Česko!
25 października 2022
-
29 zdjęć
W piątek, 21 października 2022 roku w sali im. Lucjana Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ odbył się koncert Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Wojciecha Rodka, podczas którego rozbrzmiewała muzyka czeska.
Ahoj Česko! to pierwszy w naszej instytucji koncert z cyklu Musica – ars amanda, prezentowanego przez Filharmonie im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. W tym sezonie artystycznym orkiestra wraz z polskimi dyrygentami i solistami zaprosiła słuchaczy na Muzyczne Podróże po Europie.Stworzony przez muzyków klimat przywodził na myśl urokliwe czeskie krainy oraz ich oryginalną kulturę, przenosząc uczestników koncertu do tego kraju. Orkiestra, będąca niewątpliwie zgranym zespołem, zaprezentowała swój kunszt i świeże podejście do klasycznego repertuaru, wykazując znajomość stylistyki epoki oraz kontekstu historycznego.
Należy podkreślić także znaczącą rolę publiczności, która wykazując życzliwe zainteresowanie zarówno muzyką, jak i prelekcją, przyczyniła się do wytworzenia przyjaznej atmosfery podczas koncertu.
W programie koncertu zaprezentowane zostały dwa dzieła czeskich kompozytorów: Serenada na smyczki op. 6 Josefa Suka oraz Suita czeska op. 39 Antonina Dvořáka.
Josef Suk był jednym z najzdolniejszych uczniów Antonina Dvořáka. Kompozytor odegrał ważną rolę w kreowaniu stylu muzyki czeskiej przełomu XIX i XX wieku.
Czteroczęściową Serenadą na smyczki jego autorstwa orkiestra rozpoczęła koncert. Jest to utwór trudny pod względem wykonawczym i interpretacyjnym, który charakteryzuje się późnoromantycznym stylem. Orkiestra, wspaniale prowadzona przez dyrygenta Wojciecha Rodka, zagrała go wirtuozowsko i stylowo.
Kolejnym utworem, który można było usłyszeć podczas tego wieczoru była złożona z pięciu części Suita czeska Antonina Dvořáka, najbardziej znanego kompozytora w historii czeskiej muzyki. Trudno uwierzyć, że podłożem do powstania tego utworu były twórcze rozterki kompozytora.
Na szczególne uznanie zasługuje także Wojciech Rodek, który dał się poznać sądeckiej publiczności nie tylko jako znamienity dyrygent, ale także doskonały prelegent. Ciekawe anegdoty o kompozytorach oraz przekazane w zabawny sposób informacje o wykonywanych utworach pozwoliły na przystępny odbiór muzyki klasycznej, stereotypowo traktowanej jako poważna i niełatwa w odbiorze.
Koncert spotkał się z dużą aprobatą licznie przybyłej publiczności, która wznosząc owacje nie kryła zachwytu oraz długo nie pozwalała zejść wykonawcom ze sceny.
Agata Życzyńska