Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Mistrzowski Kurs Instruktorski 2023

20 grudnia 2023 - 84 zdjęcia
Wiosną 2023 roku Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zainicjowało specjalistyczne szkolenie pod nazwą Mistrzowski Kurs Instruktorski, który jest odpowiedzią na potrzebę środowiska folklorystycznego głównie w zakresie tańca ludowego, w korelacji z warsztatami wokalnymi, zagadnieniami z zakresu muzyki, gwary, etnografii, folkloru a także warsztatem reżyserii widowisk. Głównym założeniem szkolenia jest idea, aby zajęcia z danego regionu etnograficznego realizowane były w terenie, w miejscu najbliższym serca regionu. Tak więc pierwsze zajęcia na przełomie lutego i marca b.r. dotyczące regionu Lachów Sądeckich odbywały się w Nowym Sączu, w siedzibie SOKOŁA.
Na kolejne spotkanie, tym razem z folklorem Krakowiaków Wschodnich zaprosiliśmy zainteresowanych do Wierzchosławic, gdzie gościnnie przyjął nas współorganizator i gospodarz wydarzenia – Gminne Centrum Kultury wraz z sympatyczną kadrą, na czele z dyrektor Panią Martą Strączyńską, którym tą drogą serdecznie dziękujemy za współpracę, wszechstronną pomoc, otwartość i zaangażowanie w realizację tego wydarzenia.

2. edycja Mistrzowskiego Kursu Instruktorskiego, która zakończyła się w niedzielę 17 grudnia b.r. okazała się niezwykle szczęśliwa dla jego słuchaczy, bowiem każdy z nich uzyskał certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności oraz pozytywne zdanie egzaminu końcowego dotyczącego ich wiedzy z zakresuznajomości charakterystyki tańców regionalnych Krakowiaków Wschodnich, umiejętności ich prezentacji oraz rozliczania kroków poszczególnych tańców w taktach, jak również predyspozycji i motywacji do prowadzenia zespołu regionalnego.Uroczystego wręczenia certyfikatów oraz upominków dokonali Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej Pan Romuald Kalinowski oraz Pani Wiesława Hazuka.

W 2. edycji Mistrzowskiego Kursu Instruktorskiego, uczestniczyło 19 słuchaczy z regionu Krakowiaków Wschodnich, Pogórzan, Babiogórzan, Roztocza. Podczas trzech weekendowych zjazdów zrealizowany został w całości program zajęć teoretycznych oraz  warsztaty praktyczne a dopełnieniem okazał się wyjazd studyjny do Muzeum im. Wincentego Witosa – syna Ziemi Wierzchosławickiej, który został zwieńczony spotkaniem z muzyką żywą w wykonaniu Kapeli Ludowej Zespołu Regionalnego SWOJACY z Wierzchosławic.

Dużą i jakże wspaniałą niespodziankę przygotował uczestnikom Zespół Regionalny BISKUPIANIE z Biskupic Radłowskich. Przybyła bowiem na zajęcia grupa kolędnicza Z turoniem, prezentując widowisko kolędnicze, obsypując owsem i życząc pomyślnego zdania egzaminu, dobrych, życzliwych Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Wspaniałe radosne przeżycie dla wszystkich, które zaowocowało stuprocentowym zdaniem egzaminu.

W imieniu Organizatora i Uczestników 2. edycji Mistrzowskiego Kursu Instruktorskiego – spotkanie z regionem Krakowiaków Wschodnich  serdecznie dziękujemy wszystkim Wykładowcom, za przyjęcie zaproszenia i poprowadzenie zajęć teoretycznych nt.:

„Wprowadzenie do regionu” - Maria Danuta Cetera - etnograf
„Folklor dziecięcy – zasady prezentacji scenicznych”  - dr Dorota Majerczyk – etnolog, etnomuzykolog
„Śpiew ludowy z elementami emisji głosu” - Monika Dudek - etnolog, śpiewaczka ludowa
„Gadka w krakowskim widowisku regionalnym” - dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog
„Muzykowanie Krakowiaków Wschodnich – repertuar i jego wykonawstwo wokalno-instrumentalne”
- dr Bożena Lewandowska

i praktycznych
„Folklor dziecięcy – zasady prezentacji scenicznych”  - Małgorzata Łukasik – Kogut - choreograf
„Śpiew ludowy z elementami emisji głosu” - Monika Dudek – etnolog, śpiewaczka ludowa
„Reżyseria i inscenizacja widowisk folklorystycznych” – dr hab. Józefa Zając Jamróz – aktorka, reżyserka, prof. AST w Krakowie
„ Taniec ludowy Krakowiaków Wschodnich – z metodyką nauczania – Wiesława Hazuka – choreograf, akompaniament: Jerzy Bardel.

2. Mistrzowski Kurs Instruktorski – spotkanie z regionem Krakowiaków Wschodnich dla uczestników stał się wspaniałym przeżyciem, kolejnym doświadczeniem, potwierdzeniem wśród nich przyjaźni, życzliwości, wsparcia a przede wszystkim świadomości swojej przynależności do korzeni kulturowych. Pogłębił i umocnił wiedzę teoretyczną i praktyczną tak potrzebnąw pracy instruktora, pracy jakże trudnej a zarazem pięknej. Gratulujemy wszystkim uczestnikom otrzymania Certyfikatu, bo to właśnie Państwo jesteście siłą i motywacją do działań w swoich małych ojczyznach.

Jednocześnie informujemy o kolejnej edycji – spotkanie z regionem Lachów Limanowskich, która zaplanowana jest na wiosnę, już dzisiaj zapraszamy.