Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Mistrzostwa Mażoretek Okręgu Południowo-Wschodniego 2025

12 kwietnia 2025 - 357 zdjęć
12 kwietnia 2025 roku w Nowym Sączu odbyły się pierwsze w historii Województwa Małopolskiego Mistrzostwa Mażoretek Okręgu Południowo-Wschodniego. Organizatorem wydarzenia był Związek Sportowy Mażoretek, we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, a gospodarzem zawodów została hala sportowa Kampusu Dydaktyczno-Sportowego Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.
W wydarzeniu wzięło udział 426 zawodniczek z województw małopolskiego i podkarpackiego, reprezentujących 19 zespołów, przygotowanych przez 14 trenerów i 7 asystentów. Łącznie zaprezentowano imponującą liczbę 181 choreografii, ocenianych w 63 kategoriach konkursowych.

Przedmiotem Mistrzostw była prezentacja umiejętności tanecznych, technicznych i artystycznych mażoretek – zarówno w formie występów solowych, jak i zespołowych. Uczestniczki rywalizowały w takich formach, jak klasyczne układy taneczne, dynamiczne choreografie sportowe, pokazy stacjonarne oraz barwne defilady marszowe. Wielką uwagę przyciągały także stroje, w których zaprezentowały się zawodniczki. Eleganckie mundury, furażerki, ozdobne detale i wyrazista kolorystyka sprawiały, że każda formacja wyróżniała się na scenie, podkreślając swój styl i charakter. Część kostiumów została zaprojektowana przez same uczestniczki, co dodało występom autentyczności i oryginalności. W trakcie Mistrzostw mogliśmy podziwiać wysoki poziom twirlingu, a także sprawność zawodniczek w posługiwaniu się rekwizytami: pałeczkami mażoretkowymi, pomponami, flagami i buławami. W szczególności zapamiętane zostały trzy zespołowe defilady, które wyróżniły się widowiskowością i precyzją wykonania – będąc prawdziwym pokazem pasji i zaangażowania.

Uroczysta Ceremonia Otwarcia Mistrzostw Mażoretek Okręgu Południowo-Wschodniego rozpoczęła się widowiskową paradą wszystkich zespołów biorących udział w wydarzeniu. Kolorowy pochód otwierała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Piwnicznej-Zdroju, prowadzona przez Sławomira Biela, która nadała ceremonii uroczysty rytm i wyjątkową atmosferę. W marszowym tempie na płytę hali wkroczyły kolejno zespoły:
  1.  Adel Naprawa
  2. Akademia Mażoretek Illusion Rzeszów
  3. Alena Raba Wyżna
  4. Aria Haczów
  5. Arva Podwilk
  6. Dżet Niebylec
  7. Fortis Jeżowe
  8. Impuls Sanok
  9. Ingrid Lubień
  10. Kamyczek Kamień
  11. Mażoretki NCK Sokół Nisko
  12. Mażoretki Roses Rymanów
  13. Mażoretki Shimmers Miejsce Piastowe
  14. Mażoretki Zarszyn
  15. Mażoretki Jasielskiego Domu Kultury Jasło
  16. Queen Step Polanka Wielka
  17. Sunshine Besko
  18. Tia Wielopole Skrzyńskie
  19. Vivid Jaćmierz

Uroczystość otwarcia była również okazją do przywitania zaproszonych gości. W części oficjalnej głos zabrali: dr hab. inż. Grzegorz Przydatek, prof. ANS, Prorektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, reprezentujący Rektora uczelni – dr. hab. inż. Józefa Ciułę, prof. ANS, Paweł Grygiel – Prezes Związku Sportowego Mażoretek oraz Andrzej Zarych – Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Wszyscy powitali zespoły, trenerów, gości oraz zgromadzoną publiczność. W gronie gości honorowych znaleźli się również: dr Monika Bigosińska – Dziekan Wydziału Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz podporucznik Kryspin Żytkowicz, reprezentujący Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, gen. bryg. SG Adama Jopka. Goście mieli również zaszczyt wręczać nagrody, medale i puchary uczestnikom Mistrzostw, doceniając ich zaangażowanie, talent oraz wysoki poziom prezentacji.

Nad przebiegiem konkursu i sprawiedliwą oceną prezentacji czuwała Komisja Artystyczna Związku Sportowego Mażoretek, w skład której weszli Sędziowie Krajowi: Karina Jóźwiak, Izabela Borkowska, Natalia Wierzbicka oraz Wiktoria Gutkowska. Funkcję skrutinera – odpowiedzialnego za obliczanie i weryfikację wyników – pełnił Andrzej Puszcz z ramienia Związku Sportowego Mażoretek. Komisja miała przed sobą wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ poziom zaprezentowanych choreografii był niezwykle wysoki. Różnorodność układów, precyzja techniczna i artystyczne dopracowanie występów wymagały szczególnej uwagi i doświadczenia sędziowskiego. W tym miejscu warto podkreślić, że uczestnicy, którzy zajęli miejsca od pierwszego do trzeciego – zarówno w kategoriach solowych, jak i zespołowych – otrzymali nominację do udziału w Mistrzostwach Polski, które odbędą się w dniach 24-27 kwietnia 2025 roku w Rudniku. Co więcej, najlepsi zawodnicy i zespoły będą mieli w trakcie tych zawodów szansę na uzyskanie nominacji do Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata. Trzymamy kciuki za wszystkich finalistów i życzymy powodzenia na kolejnych etapach rywalizacji! Pełna lista nagrodzonych uczestników oraz szczegółowe wyniki dostępne są na stronie internetowej: mazoretki.pl/mistrzostwa.

Podczas ceremonii otwarcia Dyrektor MCK SOKÓŁ – Andrzej Zarych, skierował do uczestniczek słowa pełne wsparcia i serdeczności. Życzył im, aby udział w Mistrzostwach był nie tylko sportowym wyzwaniem, ale przede wszystkim pięknym przeżyciem, które na długo pozostanie w pamięci. „Mam nadzieję, że z tej hali, z Nowego Sącza, wywieziecie same dobre wspomnienia” – powiedział. Dodał również: „Wiem, że nie każdy może wygrać, ale każdy może dać wszystko od siebie”. Słowa te doskonale oddały ducha wydarzenia – uczestniczki prezentowały się nie tylko z wielką klasą na scenie, ale również poza nią. Kulisy wypełnione były serdeczną atmosferą, wzajemnym wsparciem i pozytywną energią, która towarzyszyła wszystkim przez cały dzień. Taka postawa to najlepszy dowód na to, że duch współzawodnictwa może iść w parze z życzliwością i wzajemnym szacunkiem. To był naprawdę budujący widok – brawo dla wszystkich uczestników!

Ruch mażoretkowy w Polsce to stosunkowo młoda, ale dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu i popularności. Ten rozwój nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania nie tylko młodych tancerzy, ale przede wszystkim Trenerów i Instruktorów, którzy z pasją, cierpliwością i profesjonalizmem przygotowali swoje zespoły do występów. To właśnie dzięki nim mogliśmy podziwiać tak imponujący poziom artystyczny i sportowy podczas całych Mistrzostw.

Na szczególne uznanie zasługują również osoby, które wspierały organizację wydarzenia od strony logistycznej i technicznej. Przez cały dzień towarzyszyły nam Wolontariuszki, wśród których znalazła się starosądecka tamburmajorka Dominika Belska oraz siedem dziewcząt reprezentujących Mażoretki z Mogilna: Kornelia Bieniek, Martyna Kożuch, Kornelia Rzepka, Lena Rzepka, Karolina Średniawska, Aleksandra Zwolennik, Magdalena Zwolenik. Ich pomoc, serdeczność i zaangażowanie sprawiły, że całe wydarzenie przebiegało sprawnie, punktualnie i w wyjątkowo przyjaznej atmosferze. Serdecznie dziękujemy!

Ogromne wyrazy uznania kierujemy również do Joanny Kliś-Dąbrowskiej, która po raz pierwszy poprowadziła Mistrzostwa Mażoretek jako konferansjerka. Jej energia i wyczucie sceniczne nadały wydarzeniu wyjątkowego charakteru, a znakomite prowadzenie Mistrzostw spotkało się z bardzo ciepłym odbiorem zarówno uczestników, jak i publiczności.
 
Dla tych, którzy nie mogli być z nami osobiście, mamy dobrą wiadomość – całe wydarzenie było transmitowane na żywo. Nagranie z Mistrzostw można obejrzeć na oficjalnym kanale YouTube Związku Sportowego Mażoretek – można je obejrzeć TUTAJ.

Na zakończenie życzymy wszystkim zespołom dalszych sukcesów – zarówno na scenie, jak i poza nią. To niezwykłe wydarzenie było prawdziwym festiwalem talentu, radości i pasji, który na długo pozostanie w pamięci i sercach wszystkich uczestników oraz widzów.


PATRONAT HONOROWY

Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego
dr. hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

logo     logo ANS



ORGANIZATOR




WSPÓŁORGANIZATOR

https://mcksokol.pl/     logo



SPONSORZY


logo firmy     



PATRONAT MEDIALNY

logotyp     Logo Regionalnej Telewizji Kablowej     logo portalu     logo portalu     logo portalu