Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

KONFERENCJA „FOTOPLASTYKON POWSTANIA” – ZGŁĘBIAJĄC HISTORIĘ I PAMIĘĆ O POWSTANIU WARSZAWSKIM | Labirynt Historii 2024

22 listopada 2024 - 36 zdjęć
22 listopada 2024 roku, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, odbyła się interdyscyplinarna konferencja pt. „Fotoplastykon Powstania”, poświęcona refleksji nad powstaniem warszawskim oraz jego współczesnym znaczeniem. Wydarzenie było częścią 19. edycji LABIRYNTU HISTORII, cyklicznego programu promującego zgłębianie przeszłości i refleksję nad jej wpływem na teraźniejszość.
Konferencję otworzyli dr Maria Molenda – prezes Fundacji Nomina Rosae, Jacek Tomasik – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza oraz Andrzej Zarych – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ. Punktem wyjściowym do dalszych rozważań był wykład inauguracyjny pt. „Powstanie warszawskie – meandry pamięci”, który wygłosił Michał Wójcik, dziennikarz i historyk z Warszawy. W swoim wystąpieniu prelegent podkreślił, że pamięć o powstaniu to nie tylko ciąg faktów historycznych, ale także żywa narracja, pełna emocji i różnorodnych indywidualnych perspektyw – od bohaterskich po traumatyczne.

Konferencja była okazją do wysłuchania szeregu inspirujących wystąpień przygotowanych przez młodzież i nauczycieli z dwóch nowosądeckich szkół – I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza oraz Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego Jezuitów.

W programie znalazły się takie tematy jak:
  • „Szara codzienność – 63 dni Wawy”, Martyna Bubula
  • „Słaba płeć? – Kobiety w powstaniu warszawskim”, mgr Aneta Grabowska
  • „Echo dzieciństwa: głos najmłodszych w powstaniu warszawskim”, Julia Pacholarz
  • „Uzbrojenie powstańców warszawskich”, Marek Gądek i Wojciech Lachor
  • „Jak powstanie zmieniło oblicze Warszawy? Próba rekonstrukcji przedwojennej zabudowy stolicy”, Emilia Majerczak i Oliwia Nowogórska
  • „Poezja zmysłów. Intymność i trauma”, Marlena Pietrzak
  • „Warszawski labirynt”, Michał Ćwikiel i Dawid Kosiński
  • „Miłość 44”, Natalia Szczepaniak
  • „Masakra w klasztorze. Zbrodnia w jezuickim Domu Pisarzy przy ul. Rakowieckiej”, dr Jakub Bulzak.

Zamykającym akcentem konferencji była muzyczno-literacka prezentacja „Historio, historio / Czarna dyskoteko…” – polscy muzycy współcześni powstańcom warszawskim – in memoriam” przygotowana przez mgr Małgorzatę Szewczuk i mgr Bernadetę Odrzywolską.

Konferencja „Fotoplastykon Powstania”, okazała się wyjątkową przestrzenią refleksji, wymiany myśli i twórczego podejścia do historii. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i nauczycieli, wydarzenie nie tylko upamiętniło powstanie warszawskie, lecz także stało się inspiracją do odkrywania jego wielowymiarowego znaczenia w dzisiejszym świecie. Prezentacje ukazały zarówno historyczne fakty, jak i osobiste, emocjonalne spojrzenia na wydarzenia z 1944 roku, tworząc narrację łączącą pokolenia i różne perspektywy.

Za organizację merytoryczną konferencji odpowiadała mgr Aneta Grabowska z I LO, a wydarzenie poprowadziła Dominika Rola, uczennica tej szkoły.


ORGANIZATORZY


logo fundacji Nomina Rosae     https://mcksokol.pl/     logo biblioteki     logo