Koncert żałobny na sześciu tancerzy | Teatr Polska
22 września 2022
-
30 zdjęć
„Koncert żałobny na sześciu tancerzy” w reżyserii Omara Karabuluta i Moniki Witkowskiej to sztuka teatralna przygotowana przez Vagabond Physical Collective oraz Fundację Przestrzeń Filmowa. Jak opisują go twórcy, „jest metaforą podróży przez czas”.
Spektakl, który w MCK SOKÓŁ obejrzeliśmy 20 września 2022 roku, już od samego początku budził wiele emocji. Na chwilę przed rozpoczęciem pokazu koordynatorka produkcji przywitała zgromadzoną publiczność, zachęciła do intuicyjnego i emocjonalnego odbioru widowiska oraz wskazała wejście, które prowadziło na scenę… Odwrócony, nieszablonowy układ sali był zaskakującym i bardzo ważnym elementem inscenizacji. Uzyskana w ten sposób przestrzeń dawała aktorom możliwość oddziaływania na percepcję widza, a publiczności odbioru sztuki teatralnej na najwyższym poziomie.Przewrotny wydaje się być także tytuł widowiska, który sugeruje niejako, że widz będzie świadkiem koncertu. Nic bardziej mylnego. W tym przypadku koncert jest metaforą życia, w którym ludzie, niczym metaforyczni muzycy odgrywają swoje role, lawirując pomiędzy jawą a snem, ulotnością i stałością, aż w końcu: życiem i śmiercią.
Teatr tańca, bo tak należy określić rodzaj spektaklu Vagabond Physical Collective, poprzez zastosowanie narracji niewerbalnej, umożliwił odbiorcom swoisty odbiór sztuki, nie narzucając jakichkolwiek interpretacji, pozwalając jednocześnie skupić swoją uwagę na obrazie.
Na scenie można było zaobserwować mistrzowską grę trzech aktorek i dwóch aktorów, którzy poprzez taniec i mowę ciała przekazali ogrom emocji związanych z żałobą i przemijaniem. Trudna technicznie i dynamiczna choreografia wprowadziła widzów w pewien rodzaj transu i zadumy, nie pozwalającej oderwać od nich wzroku.
Na uwagę zasługuję również znakomita gra świateł, która, w połączeniu z nastrojową muzyką przeplataną różnymi efektami dźwiękowymi w opracowaniu Oscara Mafa, oraz minimalistyczną scenografią i kostiumami tworzyły spójną całość, będącą równorzędnym partnerem aktorów.
Po zakończeniu spektaklu odbyło się krótkie spotkanie poprowadzone przez aktorów, podczas którego bohaterowie spektaklu opowiedzieli o kulisach powstania „Koncertu żałobnego na sześciu tancerzy” oraz odpowiadali na pytania zadawane przez publiczność.
Pokaz Vagabond Physical Collective jest niezaprzeczalnie sztuką bezprecedensową, którą mamy nadzieję jak najczęściej gościć w naszej instytucji.
Projekt Teatr Polska wzbogaca objazd spektakli po Polsce o dodatkowe wydarzenia, takie jak warsztaty oraz spotkania z publicznością. Dlatego 19 września w godzinach popołudniowych odbyły się zajęcia wprowadzające w elementy tańca współczesnego, prowadzone przez Omara Karabuluta, podczas których uczestnicy mieli możliwość nauczyć się kilku scen, odgrywanych później w spektaklu. Pozwoliło to "przełamać" bariery i podział na publiczność i aktorów.
Agata Życzyńska
Pokaz spektaklu odbył się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.