Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

„Galeria Pamięci” - wernisaż | LABIRYNT HISTORII 2024

19 listopada 2024 - 43 zdjęcia
We wtorek, 19 listopada 2024 roku, w Galerii SOKÓŁ w Nowym Sączu odbył się wernisaż wystawy „Galeria Pamięci”, będącej częścią 19. edycji programu edukacyjno-kulturalnego LABIRYNT HISTORII. Tegoroczna edycja została poświęcona powstaniu warszawskiemu oraz pamięci o ludziach dotkniętych tragedią wojny, zarówno w przeszłości, jak i współcześnie.
Ekspozycja stanowi wyjątkowe połączenie fotografii archiwalnej, sztuki współczesnej oraz tkanin artystycznych. Zaprezentowane prace inspirowane są motywami pamięci, cierpienia, walki i życia codziennego w czasie konfliktów zbrojnych. Wystawa powstała z potrzeby opowiedzenia historii o powstaniu warszawskim i jego ofiarach, ale także o uniwersalnych konsekwencjach wojen w XX i XXI wieku.

Na wystawie swoje prace zaprezentowali artyści:
  • Alicja Przybyszowska, autorka instalacji „Aliaż”, która za pomocą fotografii, płótna i metalu kreuje metaforyczny obraz wojennego dziedzictwa – zlepku wspomnień, przedmiotów i emocji.
  • Maria Aleksandra Skowronek, autorka pracy pt. „Terror piękna”, eksplorującej związki sztuki i emocji.
  • Iga Ordyniec, artystka specjalizująca się w malarstwie i ilustracji, znana z refleksyjnych prac poruszających temat ludzkiej kondycji.
  • Marwan Nassar, palestyński artysta z Gazy, który w swoich obrazach dokumentuje tragedię i cierpienie mieszkańców regionu ogarniętego wojną.
  • Dr Maria Molenda, historyk i artystka, która w swojej pracy „Czy dusze płoną?” łączy perspektywę artystyczną z głęboką refleksją historyczną.

Obok profesjonalnych artystów swoje prace zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu: Natalia Dunikowska, Iwona Gargas, Karolina Mastalska, Aleksandra Nowak, Kacper Pierzchała i Karolina Witowska. Pod kierunkiem Marii Molendy i Aleksandry Koział stworzyli tkaniny i instalacje artystyczne inspirowane motywem pamięci. Ich indywidualne prace, takie jak „Walka w milczeniu”, „W cieniu konfliktu”, „Puste spojrzenie”, „Tchnienie”, „Wojna” czy „Bunt i pamięć”, stanowią wyjątkowe świadectwo młodzieńczej wrażliwości i zaangażowania w trudne tematy.

Centralnym punktem wystawy są reprodukcje zdjęć z powstania warszawskiego, pochodzące ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Znalazły się wśród nich m.in. fotografie dokumentujące codzienność powstańców w ruinach Warszawy, dramatyczne sceny pożarów zniszczonych kamienic oraz heroiczne postawy młodych ludzi walczących o wolność. Fotografie, autorstwa m.in. Eugeniusza Lokajskiego „Broka”, Danuty Smoszewskiej „Sawo” i Mariana Grabskiego „Wyrwy”, zostały zestawione z pracami współczesnych artystów, co pozwala odwiedzającym zobaczyć, jak pamięć o przeszłości rezonuje we współczesnej sztuce.

Wystawę uświetniło oprowadzanie kuratorskie dr Marii Molendy, która w pasjonujący sposób przybliżyła młodzieży biorącej udział w LABIRYNCIE HISTORII nie tylko historię powstania warszawskiego, ale także proces twórczy stojący za każdą z prezentowanych prac. Uczestnicy mieli okazję poznać kulisy powstawania zarówno historycznych fotografii, jak i współczesnych instalacji.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tej poruszającej wystawy, która czynna będzie w Galerii SOKÓŁ do 5 stycznia 2025 roku.