„Faktoria Przyjemności” – spektakl i warsztaty Fundacji Mikro Teatr | TEATR POLSKA 2022
16 listopada 2022
-
55 zdjęć
We wtorek 15 listopada w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ odbył się spektakl Fundacji Mikro Teatr pt. „Faktoria Przyjemności” oraz towarzyszące mu warsztaty prowadzone przez członków tej Fundacji.
Tematyka warsztatów była ściśle związana z warszawskim przedsiębiorstwem wytwarzającym wyroby czekoladowe i cukiernicze E. Wedel, którego historia była również motywem przewodnim spektaklu. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję nie tylko poznać dzieje jednego z najsłynniejszych zakładów produkujących czekoladę, ale też dowiedzieć się jak wygląda proces jej powstawania. Zaprezentowane zostały pierwsze, nie będące już w użyciu opakowania czekolady oraz rekwizyty wykorzystane podczas wieczornego spektaklu. Prowadzący nie szczędzili także w opowiadaniu ciekawostek oraz anegdot związanych z firmą E. Wedel, a całe spotkanie poprowadzone zostało z dużą dozą humoru.Warto podkreślić, że znaczącą część uczestników spotkania stanowiły osoby słabowidzące lub niewidome. Z tego powodu szczególnie istotna była możliwość dotykania omawianych przedmiotów, poznawania ich zapachu a nawet smaku. Przybyłe na warsztaty osoby miały bowiem okazję spróbować gorzkiej czekolady wytworzonej w fabryce Lotte Wedel (dawniej E. Wedel) specjalnie na potrzeby tego szczególnego spotkania.
O dużym sukcesie warsztatów świadczyć może zaangażowane ich uczestników, chęć do dyskusji, ożywione rozmowy, a przede wszystkim uśmiech i zadowolenie na ich twarzach.
O godzinie 18:00 odbył się wspomniany wcześniej spektakl pt. „Faktoria Przyjemności” w reżyserii Agaty Biziuk. Przedstawienie opowiada historię osób, które współtworzyły fabrykę E. Wedel, jego pracowników i pracowniczek. Jest to opowieść o losach Polaków podczas przemian politycznych, o ich determinacji w dążeniu do celu oraz o sile grupy.
„Faktoria Przyjemności” jest znakomitym połączeniem reportażu teatru ruchu oraz interaktywnej wystawy muzealnej, przeplatanej wykonywanymi przez aktorów piosenkami oraz archiwalnymi nagraniami audio zawierającymi wywiady pracowników przedsiębiorstwa E. Wedel. Warto podkreślić również bardzo ważną rolę światła i muzyki, które tworzyły tło dla odgrywających role aktorów. Artyści, absolwenci aktorskich szkół w specjalizacji teatru lalek, wykorzystali nowoczesną technologię (kamerę, telefon, projektor), by za pomocą miniaturowych figurek wprowadzić widzów w temat w sposób groteskowy i nietuzinkowy
Spektakl spotkał się z dużym entuzjazmem publiczności, która chętnie uczestniczyła w rozmowie prowadzonej przez aktorów bezpośrednio po widowisku, dzieląc się swoimi emocjami, opiniami i wrażeniami.
Agata Życzyńska