Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Dyskretny urok wiolonczeli | Filharmonia w Sokole

30 czerwca 2021 - 18 zdjęć
Dziewięć wiolonczeli i sopran – takiego koncertu jeszcze w MCK SOKÓŁ nie było. W sali im. Romana Sichrawy we wtorek (29 czerwca 2021) w ramach cyklu Filharmonia w SOKOLE odbył się koncert zatytułowany „Filharmonicy krakowscy kameralnie”. Wystąpili: Bernarda Grembowiec – sopran oraz Wiolonczeliści Filharmonii Krakowskiej: Franciszek Pall, Michał Dąbek, Agata Sanchez-Martos, Andrzej Bosak, Janusz Leśniak, Magdalena Zubrzycka, Joanna Łuciuk-Kalinowska, Alicja Gach i Marta Nagawiecka.
W programie wieczoru, który poprowadziła Katarzyna Pater, znalazły się dzieła takich kompozytorów jak: Georges Bizet, Hector Villa-Lobos, Francesco Geminiani, Benedetto Marcello, Jan Sebastian Bach, Siergiej Rachmaninow, Krzysztof Penderecki, Maurice Ravel i Giacomo Puccini. Było to bardzo ciekawe zestawienie śpiewu Bernardy Grembowiec i charakterystycznego brzmienia aż dziewięciu wiolonczeli. Licznie zgromadzona publiczność bardzo gorąco przyjmowała każdy utwór. Nie obeszło się bez bisów. Niektóre kompozycje autorzy pisali z myślą o zespołach złożonych z tych klasycznych instrumentów smyczkowych, inne – to były autorskie transpozycje muzyków. Nie zabrakło prawdziwych przebojów, jak choćby na początku Preludium ze suity Arlezjanka Bizeta, czy arii Nessum dorma z opery Turandot Pucciniego.

Cykl Filharmonia w SOKOLE do tej pory opierał się na transmitowaniu na naszej stronie internetowej różnych koncertów organizowanych przez tę krakowską instytucję. Wtorkowe wydarzenie było inauguracją kilku kolejnych wspólnych przedsięwzięć, które zostaną zrealizowane do końca br. W sierpniu odbędzie się u nas Gala Operowa upamiętniająca osobę niezapomnianego Bogusława Kaczyńskiego, znakomitego popularyzatora muzyki, przez kilkadziesiąt lat dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. We wrześniu ponownie będziemy gościć krakowskich filharmoników - kameralnie, a w październiku zaplanowaliśmy Muzyczny wehikuł czasu (m.in. prezentację instrumentu viola organista zaprojektowanego przez Leonarda da Vinci). W listopadzie w bazylice św. Małgorzaty przedstawione zostanie Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, a w grudniu – koncert chóralny, pieśni adwentowe i kolędy różnych narodów.

Miłym akcentem koncertu było podziękowanie dyrektora MCK SOKÓŁ, Andrzeja Zarycha, skierowane do Piotra Gryźlaka, koordynatora koncertów Filharmoników Krakowskich, za długoletnią pracę w MCK SOKÓŁ, w związku z planowanym przejściem na emeryturę. Miłe słowa do Piotra Gryźlaka, który przed rozpoczęciem pracy w SOKOLE w charakterze kierownika Działu Promocji i Marketingu, pracował w mediach sądeckich (łączny staż pracy to 42 lata!, w tym m. in. jako dyrektor Oddziału „Dziennika Polskiego”), skierowali jego przyjaciele z mediów: Iga Michalec, Stanisław Śmierciak i Jerzy Cebula. Finał koncertu miał zatem rodzinny klimat: sala odśpiewała gromkie „Sto lat” Piotrowi Gryźlakowi, który w tym dniu obchodził także jednocześnie urodziny i imieniny, a krakowscy wiolonczeliści zagrali jeszcze jeden bis, ze specjalną dedykacją.