Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

DO-RE-MI. Tak Orkiestra Pięknie Brzmi: 16 kwietnia 2025

16 kwietnia 2025 - 40 zdjęć
16 kwietnia 2025 roku w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ odbyły się kolejne warsztaty muzyczne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z województwa małopolskiego, organizowane w ramach cyklu „DO-RE-MI. TAK ORKIESTRA PIĘKNIE BRZMI”. Tym razem młodzi uczestnicy mieli okazję poznać instrumenty perkusyjne wykorzystywane w orkiestrze dętej.
Na początku spotkania dzieci przypomniały sobie instrumenty dęte drewniane i blaszane, z którymi zapoznały się podczas poprzednich zajęć. Następnie wspólnie zagrały melodię marsza na swoim ulubionym kazoo!

I tak nadszedł wreszcie najbardziej wyczekiwany moment warsztatów – poznanie nowego instrumentu muzycznego! Wprowadzeniem do tematu „Zagra na bębnie marszowo i odświętnie – perkusista. Ooo! Przepięknie…” było energiczne wejście perkusisty z efektownym nabiciem werblowym. Gościem i współprowadzącym zajęcia był Emil Kiełbasa – doświadczony pedagog i muzyk, na co dzień uczący w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu oraz w Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu Bassara Music School. Jest on również czynnym instrumentalistą w wielu orkiestrach dętych oraz wykładowcą Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów.

Podczas warsztatów instruktor zaprezentował dzieciom całą rodzinę instrumentów perkusyjnych – od bębna i werbla, przez janczary, marakasy, kastaniety, aż po dzwonki wietrzne. Oprócz klasycznych pałek perkusyjnych omówił także inne ich rodzaje – miotełki i rózgi – demonstrując ich zastosowanie w praktyce. Uczestnicy szybko dostrzegli, że dzięki nim brzmienie instrumentów może się diametralnie zmieniać – stawać się delikatniejsze, miększe lub bardziej wyraziste. To zrobiło na młodych słuchaczach ogromne wrażenie! Co istotne, warsztaty prowadzone były w sposób dynamiczny, angażujący i pełen interakcji – nie zabrakło także humoru. Zamiast długich wykładów, dzieci poznawały muzyczne zagadnienia poprzez praktyczne działania, co sprawiło, że nowa wiedza była ciekawa i łatwa do zapamiętania.

W kolejnej części zajęć uczestnicy zostali zaproszeni do rytmicznej zabawy. Ich zadaniem było wspólne wykonanie utworu muzycznego według partytury przedstawionej w formie graficznej. Dzieci stworzyły własną orkiestrę perkusyjną, grając na instrumentach z… recyklingu! W skład tej niecodziennej sekcji weszły plastikowe rurki, pudełka, łyżki, nakrętki, metalowe kapsle oraz kartonowe opakowania, wypełnione różnorodnymi „brzękadełkami”. Choć zadanie nie należało do najłatwiejszych – wymagało bowiem zarówno odczytania graficznej partytury, jak i uważnego słuchania pozostałych członków zespołu – dzieci poradziły sobie znakomicie. Brawo!

Zwieńczeniem warsztatów było malowanie do muzyki, w którym dzieci z wielką ochotą wzięły udział. Ich zadaniem było wyrażenie swoich muzycznych wrażeń poprzez wypełnianie kolorami szkiców instrumentów tworzących orkiestrę dętą. Ta forma twórczości nie tylko przybliżyła uczestnikom różnorodność gatunków muzycznych wykonywanych przez orkiestrę, ale też pozwoliła im w kreatywny sposób podsumować dzień pełen wrażeń.