Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Czytanie Orkana | 2. Ludźmierskie Spotkania ze Słowem

14 maja 2024 - 13 zdjęć
W piątek, 10 maja, odbyło się drugie w tym roku wydarzenie z cyklu LUDŹMIERSKIE SPOTKANIA ZE SŁOWEM. Zebrani w nowym oddziale Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, tym razem mogli wsłuchać się w słowa Władysława Orkana – drugiego, obok Kazimierza Tetmajera, patrona domu Podhalańskiego w Ludźmierzu, gdzie dziś swoją siedzibę ma właśnie Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich.
Z twórczością „dumaca z Gorców”, jak nazywają Orkana miejscowi, spotkaliśmy się w pogodny majowy wieczór, dlatego właśnie do lektury wybrane zostały teksty związane tematycznie z różnymi odmianami miłości, które przeżywali bohaterowie Jego utworów. Była więc mowa o miłości młodzieńczej – ilustrowana opowiadaniem „Południe” z tomu „Pasterska miłość” i miłości rodzinnej – z „Listów ze wsi” wybrano opowiadanie „Miłość i małżeństwo”, z którego przytoczono fragmenty dotyczące życia rodzinnego górali z czasów Orkana oraz ogólnych zasad, które je organizowały. W ostatniej części spotkania wybrzmiały fragmenty powieści „W roztokach” poświęcone miłości góral z szeroko pojętego Podhala jaką darzyli oni Matkę Bożą Ludźmierską. Do ilustracji tekstów Orkana wykorzystano również film dokumentalny pt. „Odpust w Ludźmierzu” z 1957 roku, który został naszemu Instytutowi przekazany wraz z innymi zasobami archiwum „Tatrzańskiego Orła”.

Bogatą oprawę muzyczną wieczoru zapewnili śpiewacy: Maria Stanowska, Paulina Żaczek oraz Adrian Mrugała, którzy wykonali pieśniowy dialog, opisany przez Orkana w „Pasterskiej miłości”, oraz Muzyka „Podhalanie” z ludźmierskiego oddziału Związku Podhalan, w składzie: Katarzyna Kwak, Piotr Kwak, Adam Długopolski, Andrzej Kalata, Andrzej Plewa, Paulina Żaczek i Dawid Żaczek. Fragmenty tekstu powieści „W roztokach” czytały: Barbara Balicka, Anna Jakubiec, Barbara Kwak, Renata Lipkowska, Halina Tylka. Całość przygotowała i prowadziła prof. Anna Mlekodaj.