CZESŁAW MOZIL - #IDEOLOGIAMOZILA | Pamiętajcie o Ogrodach 2022
22 marca 2022
-
9 zdjęć
Aż trudno uwierzyć, że to już 10 lat minęło kiedy na scenie MCK wystąpił Czesław Mozil. W 2012 roku wraz z muzykami swojego zespołu zabrał publiczność do krainy finezyjnych dźwięków tanga, popu, folku i awangardy, zabawnych i błyskotliwych anegdot i komentarzy, z których jest tak doskonale znany. A w 2022 roku pierwszego dnia wiosny i pierwszego dnia XVII Wiosennego Festiwalu Artystów Piosenki Pamiętajcie o ogrodach, wystąpił solo, prezentując swój najnowszy projekt - #IDEOLOGIAMOZILA.
„Syn polonistki, grajek, bard, emigrant zarobkowy z kraju, w którym się urodził” jak o sobie mówił ze sceny, wciągnął publiczność w szaloną podróż po meandrach opowieści o sobie i o innych, słodko-gorzkich komentarzy o otaczającej rzeczywistości społeczno-kulturowej, ironicznych obserwacji, autoironicznych zwierzeń, szczerych i dosadnych spostrzeżeń przeplatanych piosenkami.A to wszystko w formie scenicznej wymykającej się jednoznacznemu określeniu, nazwaniu. Było to zaskakujące połączenie monodramu, koncertu, kabaretu, humorystycznej formy monologu – stand-upu, zaplanowanej improwizacji. Trudno nie ulec wrażeniu, że to sceniczna wersja strumienia świadomości, snutej narracji przechodzącej od jednej obserwacji, wrażeń, komentarzy czy refleksji do następnej, płynnie, bez przerwy – 90 minut nieskrępowanego, abstrakcyjnego, zaskakującego, ironicznego monologu w muzyczno-lirycznym dopełnieniu. Bo jednak oprócz słowa mówionego był i śpiew – piosenki znane i lubiane przez publiczność w nowych odsłonach i aranżacjach np. „Maszynka do świerkania” ale i zupełnie nowych kompozycji, poruszających trudne tematy jak: przemoc domowa w subtelnej kompozycji „Z miłości”, obłuda, zmiany społeczne w utworze „Dzień, w którym uśmiech znikł”, nałogi – zmieniające na chwilę nastrój, zmuszające publiczność do refleksji. W niezwykle zgrabny sposób połączył ważne dla wszystkich tematy społeczno-obyczajowe z wątkami osobistymi – jak np. trudy życia artysty w czasie pandemii. Celnie wypunktował i wyśmiał zachowania, które społeczeństwo często odbiera bezrefleksyjnie. Skłaniał do przemyśleń i bawił jednocześnie. Czesław śpiewał również Miłosza, poddając wiersze poety swojej unikatowej interpretacji, właściwej dla jego stylu, niedającego się ani powtórzyć ani podrobić. Ten duńsko-polski artysta jest pochodzenia polsko-ukraińskiego, dlatego podczas koncertu nie mogło zabraknąć akcentów wsparcia i solidarności z Ukrainą.
Wieczór rozpoczął Wiosenny Festiwal Artystów Piosenki, przed nami w najbliższych dniach kolejne wyjątkowe wydarzenia. „Kroplą pamięci, nicią pajęczą, zapachem bzu. Wiesz już na pewno. Świeżością rzewną. To właśnie tu”* – właśnie tu, w MCK SOKÓŁ.
*Jonasz Kofta, „Pamiętajcie o ogrodach”
(tekst: Katarzyna Kożuch)