Ciotcyne Śpiywonie 2025
1 marca 2025
-
121 zdjęć
W sobotę, 1 marca, w Mystkowie odbył się przegląd CIOTCYNE ŚPIYWONIE im. Władysławy Janus, poświęcony pamięci lokalnej rękodzielniczki i śpiewaczki. Było to już czwarte spotkanie miłośników tradycyjnego śpiewu lachowskiego, zorganizowane przez Zespół Regionalny Mystkowianie, Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Dom Ludowy w Mystkowie wypełnił się licznie zgromadzonymi uczestnikami i publicznością już od rana. W przeglądzie zaprezentowano 46 występów w różnych kategoriach konkursowych, w tym:- śpiewacy soliści (dzieci, młodzież, dorośli),
- instrumentaliści,
- grupy śpiewacze.
Podział na kategorie wiekowe i artystyczne potwierdza, że tradycja lachowskiego śpiewu jest żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom.
Komisja Artystyczna w składzie: Monika Kurzeja – muzyk, językoznawca (MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu) – Przewodnicząca Komisji, Patryk Rutkowski – etnolog, choreograf, ekspert PS CIOFF (MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu), Aleksander Smaga – muzyk, folklorysta (MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu), po przesłuchaniu 46 prezentacji konkursowych postanowiła przyznać Nagrodę GŁÓWNĄ LACHOSKI BUKIECIK Kazimierze Głowackiej z Mystkowa.
Nagrody wręczyli Piotr Gąsienica – Zastępca Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ ds. dziedzictwa kulturowego, Magdalena Dąbrowska – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Monika Sawicka – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych w Radzie Gminy Kamionka Wielka.
Podczas uroczystości Piotr Gąsienica podkreślił, jak ważne jest pielęgnowanie tradycji śpiewu u Lachów: „Tradycja to nie muzealny eksponat, ale żywa melodia, która łączy pokolenia”. Monika Sawicka wyraziła radość, że wydarzenie odbywa się w Mystkowie, sercu lokalnej tradycji: „Mystków to miejsce, gdzie tradycja nie tylko przetrwała, ale i rozkwita niczym najpiękniejszy bukiet lachowski”. Kamil Wiatr, kierownik zespołu Mystkowianie, podziękował wszystkim współorganizatorom i zapewnił: „Dzięki wspólnym wysiłkom nasza kultura będzie śpiewać jeszcze głośniej i radośniej”.
Dziękujemy Fundatorom nagród – Stowarzyszeniu Lachów Sądeckich oraz patronom honorowym: Iwonie Gibas, Członkowi Zarządu Województwa Małopolskiego, Tadeuszowi Zarembie, Staroście Nowosądeckiemu, oraz Andrzejowi Stankowi, Wójtowi Gminy Kamionka Wielka. Dzięki ich wsparciu mogliśmy zorganizować wydarzenie, które pielęgnuje i promuje tradycje śpiewu Lachów Sądeckich.