Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Bajki Muzyką Pisane: „Bajeczka o osiołku”

29 maja 2024 - 30 zdjęć
Wczoraj, we wtorek 28 maja, odbyło się kolejne spotkanie muzyczne dla dzieci z cyklu „Bajki Muzyką Pisane”, organizowane przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
W tym sezonie artystycznym muzycy Filharmonii zmierzyli się z bajkami dla dzieci autorstwa Aleksandra Fredry, których postaci były głównymi bohaterami muzycznych spotkań.

W styczniu uczniowie sądeckich szkół mieli okazję obejrzeć i wysłuchać audycji muzycznej, która w zabawny sposób przedstawiała historię tytułowej „Małpy w kąpieli”, przemycając w niej wiedzę o muzyce i instrumentach muzycznych.

Tym razem wykonawcy zaprezentowali swoją interpretację „Bajeczki o osiołku”. Bajka w przystępny dla najmłodszych sposób uczy, że nie można mieć wszystkiego, nakłania do podejmowania decyzji i wyborów, które nierzadko są trudne, oraz przestrzega przed chciwością.

Opowieść o osiołku w wykonaniu artystów Filharmonii Krakowskiej pełna jest dialogów śpiewanych, przeplatanych dialogami mówionymi. Aktorom-wokalistom na scenie towarzyszy zespół instrumentalny złożony z perkusji, marimby, gitary, ukulele, mandoliny, tuby i akordeonu. Różnorodne instrumenty stanowiły ciekawą kompozycję barw, imitując głosy i dźwięki.

Bogatemu instrumentarium nie ustępowała równie atrakcyjna scenografia, gdzie główną rolę odgrywało łóżko, pełniące także funkcję korpusu osiołka.

Młody widz od początku przedstawienia był zaangażowany w rozgrywającą się akcję, przejmując się losami rozdartego przez rozmaite wątpliwości Aleksandra Fredrę, a później osiołka, kibicując mu, odpowiadając, reagując śmiechem na żartobliwe sytuacje, nierzadko krzycząc. Dzieci zachęcane przez artystów do śpiewania, klaskania oraz tupania, chętnie brały udział w proponowanych im aktywnościach.

Pomimo że dużym wyzwaniem dla osób występujących na scenie przed dziećmi jest skupić uwagę i zainteresować najmłodszego widza, jednocześnie uczyć go, bawić i przekazywać najważniejsze wartości oraz morał płynący z bajki, to artystom Filharmonii Krakowskiej udało się to wszystko osiągnąć niemal koncertowo.
Agata Życzyńska