35. Małopolskie Warsztaty dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych
10 marca 2025
-
80 zdjęć
W dniach 7-9 marca 2025 roku Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu ponownie stało się miejscem spotkania pasjonatów muzyki dętej z całej Polski. 35. Małopolskie Warsztaty dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych zgromadziły 44 uczestników z dziewięciu województw, którzy przez trzy dni intensywnie rozwijali swoje umiejętności pod okiem wybitnych specjalistów.
Tegoroczne warsztaty były czasem wytężonej pracy i wszechstronnego rozwoju dla kapelmistrzów oraz tamburmajorów. Program obejmował zarówno praktyczne doskonalenie techniki dyrygenckiej i musztry orkiestrowej, jak i zagadnienia teoretyczne związane z metodyką pracy, aspektami psychologicznymi oraz kwestiami prawnymi. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy, co pozwoliło dostosować poziom zajęć do ich doświadczenia i oczekiwań.Pierwsze zajęcia rozpoczęły się w piątkowe popołudnie. Dr Waldemar Groń poprowadził praktyczne ćwiczenia z obsługi programów do notacji nut, natomiast kpt. Stefan Żuk – legenda świata orkiestr dętych – wprowadził uczestników w zagadnienia musztry orkiestrowej i pracy z buławą. Sobotni program rozpoczął Jakub Nikiel z Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który zaprezentował Bibliotekę Orkiestr Dętych – cenne źródło repertuaru dla zespołów dętych. Następnie Małgorzata Fiedor-Matuszewska poprowadziła wykład dotyczący prawa autorskiego, przybliżając uczestnikom kluczowe zagadnienia związane z ochroną własności intelektualnej w muzyce. Największą część programu wypełniły intensywne zajęcia z dyrygowania, prowadzone przez Justynę Chmielek-Korbut, kpt. Agatę Ćwiklak, por. Zofię Guz-Sobczyk oraz kpt. Joannę Krause. Uczestnicy mieli okazję doskonalić technikę batuty, interpretację muzyczną oraz sposoby komunikacji z zespołem. Towarzyszyli im akompaniatorzy: Kacper Dubisz, Michał Klechowski, Anna Barbara Mirek i Marta Ziobro, którzy zapewnili profesjonalne wsparcie muzyczne podczas zajęć. Kolejną część warsztatów poprowadził ppłk SG dr hab. Stanisław Strączek, koncentrując się na metodyce pracy z orkiestrą dętą. Przedstawił skuteczne strategie prowadzenia zespołów o różnym poziomie zaawansowania oraz praktyczne wskazówki dotyczące efektywnego kształtowania brzmienia orkiestry. Niedziela rozpoczęła się od spotkania z ppłk. SG Leszkiem Mieczkowskim, który przybliżył psychologiczne aspekty pracy z zespołem, podkreślając znaczenie relacji interpersonalnych i budowania autorytetu kapelmistrza. Tego dnia odbyły się także kolejne sesje dyrygenckie, zwieńczone rozdaniem zaświadczeń potwierdzających udział w warsztatach.
Małopolskie Warsztaty dla Kapelmistrzów po raz kolejny udowodniły, jak ważne są wspólna nauka, wymiana doświadczeń i budowanie społeczności muzyków dętych. To był wyjątkowy czas pełen inspiracji, muzycznych odkryć i nowych znajomości. Dziękujemy wszystkim, którzy byli częścią tego wydarzenia – i już teraz zapraszamy na kolejną edycję!