Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Pogórzańskie Gody 2025

27 kwietnia 2025 - 162 zdjęcia
27 kwietnia 2025 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej odbył się 16. Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY.
Komisja Artystyczna w składzie: Urszula Gieroń (etnograf), Michalina Wojtas (choreograf), Aleksander Smaga (muzyk) - MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Jan Zdziarski (instruktor teatralny, Wiceprezes TKT w Warszawie), prof. Stanisław Węglarz (etnolog) – przewodniczący obejrzała, omówiła i oceniła widowiska zaprezentowane przez 11 zespołów i grup regionalnych z 6 powiatów województwa małopolskiego: 1 z brzeskiego, 1 z limanowskiego, 6 z nowosądeckiego, 1 z suskiego, 1 z tatrzańskiego, 1 z powiatu gorlickiego.

W kategorii zespołów regionalnych Złotą Różdżkę zdobył Zespół Regionalny DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej za barwny i autentyczny program „Wydali my Hanko”. Srebrną Różdżkę przyznano Zespołowi KRAKOWIACY ZIEMI BRZESKIEJ z Brzeska za humorystyczny występ pt. „Comber Babski”. Brązowa Różdżka trafiła do Zespołu KUBIOKI I SOSIADY z Bilska za dynamiczny program „Jak się naskie chodoki w Boże Ciało z Niomiec od Bałora wróciuły”.

Specjalne wyróżnienia otrzymały również zespoły: GÓRALE ŁĄCCY z Łącka za program „Kapliczka dziękczynna” (Nagroda Wójta Gminy Łużna) oraz CIEŚLICA z Zawoi za prezentację „Niesopust u ciotki Hanki” (Nagroda Dyrektora Gminnego Ośrodka w Łużnej). Komisja doceniła także inne zespoły za wyjątkowe opracowania fragmentów obrzędów i codziennych zwyczajów, m.in. LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej, Zespół Pieśni i Tańca ŚWINIARSKO ze Świniarska, PODHALE – Grupa Spiska z Jurgowa i ECHO JAWORZA z Ptaszkowej.

W kategorii grup regionalnych Srebrną Różdżkę otrzymała Grupa Regionalna KGW CIENIAWA za program „Przy darciu pierza”, natomiast Brązową Różdżkę przyznano Grupie z Szalowej za występ „Pogrzeb basów”.

Na Sejmik w Bukowinie Tatrzańskiej zakwalifikowano cztery zespoły:
  • DOLINA MSZANKI (Mszana Górna)
  • KRAKOWIACY ZIEMI BRZESKIEJ (Brzesko)
  • KUBIOKI I SOSIADY (Bilsko)
  • GÓRALE ŁĄCCY (Łącko)

Wydarzenie zgromadziło miłośników folkloru, muzyki i lokalnych tradycji. Jury podkreśliło wysoki poziom artystyczny prezentacji oraz zaangażowanie uczestników w pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego.

Pełna treść protokołu dostępna TUTAJ

Do zobaczenia za rok!