Lekcje słuchania

Edukacja Muzyka
Cykl spotkań muzycznych dla dzieci i dorosłych pn.: „Lekcje słuchania - przyjazne sensorycznie spotkania muzyczno-edukacyjne dla dzieci i dorosłych”.
Każda lekcja zakłada aktywny udział uczestników, zarówno dorosłych jak i dzieci. Dlatego też prosimy o zabranie lekkich butów na przebranie. W czasie wszystkich lekcji będzie towarzyszyć nam muzyka na żywo oraz powstawał niepowtarzalny obraz, który wyświetlony zostanie na ekranie za pomocą epidiaskopu. Epidiaskop to taki dawny projektor, rzutnik. Służy do wyświetlania obrazów na ścianie lub białym ekranie. Zaprosimy Was do słuchania, aktywności muzyczno-ruchowej i teatralnego pokazania tekstu piosenki. W skupionym słuchaniu pomocny nam będzie specjalnie zaprojektowany dla każdej lekcji zeszyt ćwiczeń, który będzie udostępniany dzieciom bezpłatnie!

Lekcje słuchania 2024

Cykl składać będzie się z trzech lekcji: „Rytm to jest to!”, „Co tu brzmi?” oraz „Drogi Panie Fortepianie...”. Zajęcia skierowane dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych odbywać będą się od 27 października do 9 grudnia 2024 w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Program

Lekcja 1. Rytm to jest to!

27 października (niedziela), godz. 11:00 – osoby indywidualne
28 października (poniedziałek), godz. 9:15, 10:30, 12:00 – grupy zorganizowane 

Wykonawcy:
Weronika Wojtkowska – mezzosopran
Marta Kula-Langer – fortepian
Patrycja Zelek – epidiaskop
Grażyna Maria Grobelna-Przybyło – scenariusz, reżyseria, prowadzenie

Lekcja 2. Co tu brzmi?

29 listopada (piątek), godz. 9:15, 10:30, 12:00 – grupy zorganizowane
30 listopada (sobota), godz. 11:00 – osoby indywidualne
 
Wykonawcy:
Bartosz Sałdan – wszystkie możliwe instrumenty perkusyjne świata
Marta Kula-Langer – fortepian
Patrycja Zelek – epidiaskop
Grażyna Maria Grobelna-Przybyło – scenariusz, reżyseria, prowadzenie

Lekcja 3. Drogi Panie Fortepianie…

8 grudnia (niedziela), godz. 11:00 – osoby indywidualne
9 grudnia (poniedziałek), godz. 9:15, 10:30, 12:00 – grupy zorganizowane

Wykonawcy:
Marta Kula-Langer – fortepian
Patrycja Zelek – epidiaskop
Grażyna Maria Grobelna-Przybyło – scenariusz, reżyseria, prowadzenie, śpiew

Bilety w cenie:
  • 10 zł
  • 5 zł – posiadacze Karty Dużej Rodziny
  • wstęp bezpłatny – opiekun dziecka z orzeczeniem
  • wstęp bezpłatny – grupy zorganizowane (w dniach: 28.10, 29.11, 09.12)

Grażyna Maria Grobelna-Przybyło

Urodziła się w 1984 w Poznaniu. Muzyk, filozof, pedagog, twórca spektakli i projektów edukacyjnych dla dzieci. Ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz muzyczne (rytmika) na poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego .Jana Paderewskiego. W dziedzinie sztuki muzycznej i metody Dalcroze’a kształciła się również m.in. w Hanowerze (HMTuM Hannover), Dreźnie (Festspielhaus Hellerau), Genewie (Institut Jaques-Dalcroze). Fascynację ideą ruchu wynikającego z głębokiego słuchania muzyki zaczerpnęła w swoim rodzinnym mieście od Teresy Nowak, pod kierunkiem której kształciła się i brała udział w wielu nowatorskich projektach artystycznych. Jest autorką cyklu radiowych audycji muzycznych dla dzieci, współzałożycielką poznańskiego teatru inicjacyjnego dla dzieci od 1. roku życia ATOFRI. Stworzyła autorski projekt „Współczesna dla dzieci” w ramach którego reżyseruje spektakle dla dzieci wykonywane z żywą muzyką, ruchem i na żywo powstającym obrazem na epidiaskopie. Jej doświadczenie pedagogiczne obejmuje pracę w państwowych szkołach muzycznych (nauczyciel kształcenia słuchu i rytmiki), przedszkolach czy w szkole specjalnej dla dzieci w spektrum autyzmu (nauczyciel muzyki). To właśnie z myślą o potrzebach dzieci z autyzmem stworzyła spektakle teatralne z warsztatem sensorycznym. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W chwilach ciszy – pisze opowiadania. A ciszę maluje. Swoje obrazy wystawiała w Polsce i Niemczech. Współpracowała m. in. z Filharmonią Opolską, Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Filharmonią Szczecińską, Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Z zamiłowania i potrzeby serca piecze chleby i tańczy.

Dofinansowanie

Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.

Całkowita wartość przedsięwzięcia: 91.173,00 zł
Kwota dofinansowania: 66.480,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Lekcje słuchania - przyjazne sensorycznie spotkania muzyczno-edukacyjne dla dzieci i dorosłych

Lekcje słuchania to przedsięwzięcie muzyczno-edukacyjne. Cykl koncertów i szkolenie. Odbiorcami koncertów będą dzieci przedszkolne nadwrażliwe sensorycznie i w spektrum autyzmu. Oryginalne scenariusze koncertów uwzględnią ich potrzeby. Odbiorcami szkolenia będą natomiast nauczyciele, logopedzi, psycholodzy oraz dyrektorzy instytucji oświatowych i kulturalnych. Tematem będzie muzyka w zajęciach polisensorycznych i logopedycznych oraz innowacyjne narzędzia muzyczne do wykorzystania w trakcie takich zajęć. Koncerty wypełnią lukę w ofercie wnioskodawcy oraz zachęcą odbiorców do korzystania z tej oferty w przyszłości. Szkolenie dostarczy natomiast osobom pracującym z dziećmi ze szczególnymi potrzebami nową wiedzę oraz praktyczne wskazówki.

Najbliższe wydarzenia z tego cyklu

Muzyka Warsztat

Drogi Panie Fortepianie...

8 - 9 grudnia 2024

MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Muzyka Warsztat

Co tu brzmi?

29 - 30 listopada 2024

MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Muzyka Warsztat

Rytm to jest to!

27 - 28 października 2024

MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu